Savcı Kiraz ’ta Anıldı

Giriş Tarihi: 1.4.2015 16:38 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:52
Savcı Kiraz Şırnak’ta Anıldı
İstanbul Adalet Sarayı’nda kendisini rehin alan DHKP-C’liler tarafından vurularak şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen törenle anıldı.
Rehine operasyonunda şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için, Şırnak’ta anma töreni düzenlendi. Şırnak Adliyesi önünde yapılan anma törenine Şırnak Vali Yardımcıları Mustafa Akgül ile Serkan Şeker, Şırnak Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, Ağır Ceza Reisi Mehmet Demir, ilçe kaymakamları ile kentte görev yapan savcı ve hakimler ile jandarma, polis ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Şehit savcı Kiraz için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan Başsavcı Dönertaş, savcı Kiraz’ın şehit düştüğü haberinin yüreklerine bir kor gibi düştüğünü dile getirerek, adalet camiasının her mensubunun bu acıyı yürekten hissettiğini ve ağladığını söyledi.
Kendisinin de bir şehit çocuğu olduğunu dile getiren Dönertaş sözlerine şöyle devam etti:
"Bugüne kadar çok defa sizler gibi değerli topluluğa hitap ettim, ancak hiç bir defasında bu kadar zorlanmadım. Şu an kelimeler boğazıma düğümlenmiş vaziyettedir. Zira bugün burada çok değerli meslektaşımız. Meslek büyüğümüz Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı haince ve alçakça gerçekleştirilen terör saldırısı neticesinde şehadet mertebesine yükselmiş olması nedeniyle bir aradayız. Bugün yüreklerimiz yanıyor. Bu gün acımız çok büyük. Adalet camiasının her mensubu bu büyük acıyı yürekten hissetmekte ve şehidine ağlamaktadır. Menfur saldırı, şehit cumhuriyet savcımızın şahsında Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan tüm insanları sindirme onlara gözdağı verme girişimidir. Buradan aziz milletimize sesleniyorum adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak geride kalan bizlere emanet ettiği yargı meşalesi hukukun üstünlüğüne inanmış, gönül vermiş ve bu hususta gerektiğinde canımız dahil olmak üzere her türlü fedakarlığa hazır biz meslektaşları tarafından taşınacaktır. Bizler bu kararlığımızı bir kez daha buradan haykırarak ifade ediyorum. Saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyor, bir insanın yükselebileceği en yüksek makam olan şehadet makamına yükselen aziz şehidimize yüce Allah’tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere yakınlarına ve tüm yargı camiasına sabır ve metanet diliyorum. Aziz şehidimizin ruhu şad Olsun. Yargı camiamızın ve meslektaşlarımızın başı sağ olsun. Kendisi de bir vazife şehidi olarak bir babanın evladı olarak ben gerektiğinde vatanım için canımı seve seve vermeye hazırım. Yeter ki ülkemiz ve milletimiz daima ilelebet payidar olsun."
"BEN MEHMET SELİM KİRAZ’IM"
Daha sonra konuşan Ağır Ceza Reisi Mehmet Demir ise, "Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim kiraz’ı görevi başında yitirmiş bulunmaktayız. Bu alçakça bir terör eylemidir. Bilinmelidir ki milli birlik ve beraberliğimize cennet vatanımızın bölünmez bütünlüğüne kas eden terörist zihniyet bu menfur saldırıyla amacına ulaşamamıştır. Yüreğimize düşen kor taşıdığımız adalet meşalesinin ışığına güç katmıştır. Bizi yıldıramamış camiamızda zerre ölçüsünde korkuya ve endişeye yol açmamış. Adalet yolunda hizmet veren yargı şehidimizin şerefle taşıyarak bize emanet ettiği adalet meşalesi tarafımızca aynı kararlılıkla taşınacaktır. Cumhuriyet Savcımız sayın Mehmet Selim Kiraz ölmemiştir, şehit olmuştur. En şerefli makamda yerini almış dün itibariyle ölmemek üzere aziz vatanın semalarında yolumuzu aydınlatan nur olarak yeniden doğmuştur. Saldırıyı nefret ve şiddetle kınıyorum. Saldırıyı gerçekleştirenlerin ve arkasındaki zihniyetin lanetliyorum. Aziz milletimizin ve aziz milletimiz adına yargı yetkisini kullanan camiamızın başı sağ olsun. Vatan sağ olsun. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenlere sesleniyorum. Bilmelidirler ki Mehmet Selim Kiraz ölmemiştir. Mehmet Selim Kiraz benim, ben Mehmet Selim Kiraz’ım" şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra Şırnak İl Müftüsü Ahmet Özkan için şehit savcı Kiraz için dua edildi. Duanın ardından Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş ile Ağır Ceza Reisi Mehmet Demir ve Şırnak Adliyesi’nde görevli hakim ve savcılar taziye ziyaretlerini kabul etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı Kiraz Şırnak’ta Anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN