Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Minik Şahlar Ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 12.3.2015 09:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Minik Şahlar Ödüllendirildi
Bu yıl ilki düzenlenen ve ’da yapılan en kapsamlı ’Okullar Arası Satranç Turnuvası’ olma özelliğini taşıyan Kapaklı Okulları Satranç Takım Yarışması tamamlandı.
Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde eğitim veren Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde 7 tur üzerinden oynanan müsabakalara 7 okuldan 17 takım ve 103 sporcu katıldı. Türkiye Satranç Federasyonu Tekirdağ Temsilcisi Baş Hakem Mehmet Vardar, TSF Kapaklı Temsilcisi Murat Bektaş, TSF Saray Temsilcisi Erol Erer, Mehmet Sah, Mehmet Süngü ve Ahmet Canakay turnuvada hakem olarak görev yaptı.
Kapaklı Çocuk Ligi Satranç Turnuvası ödül törenine Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Kapaklı İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Barın ve Kapaklı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Beydoğan katıldı. Turnuvada üçüncü olan Kapaklı Gazi İlkokulu Yıldız B takımının ödüllünü Kapaklı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Beydoğan verirken, ikinci olan Kapaklı İrfan Fatma Mandalı İlkokulu-1 takımının ödülünü ise İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ali Barın verdi. Turnuvada rakiplerini mağlup ederek birinciliği kazanan Kapaklı Gazi İlkokulu Yıldız-A takımı ise ödülünü İlçe Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz’ün elinden aldı.
Ödül töreninin ardından konuşan Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Kapaklı’da ilklerin gerçekleştiğini belirterek, "Satranç, Kapaklı’da her geçen gün daha da gelişiyor. İnşallah bu zeki kızlarımız Türk kadınının hak ettiği yere ulaşmasına büyük katkı sağlayacaktır" dedi.
Turnuvanın düzenlenmesinde ve organizasyonunda emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Mehmet Ali Gürbüz, "Turnuvamızda Tekirdağ TSF Temsilcisi Mehmet Vardar ve Kapaklı TSF Temsilcisi Murat Bekdaş başta olmak üzere tüm hakemlerimiz canla başla çalıştı. Kendilerini gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.
Kapaklı Bahçelievler Mahallesi’nde İbni Sina Okulu Müdürü ve Satranç Öğretmeni Murat Bekdaş ise yaptığı konuşmada, ilçede 35 satranç antrenörü, 5 satranç hakemi, 2 ikinci kademe antrenör bulunduğunu belirtti. 16 Antrenörün 8 okulda 231 öğrenci ile çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Bekdaş "Kapaklı Kaymakamlığımızın bize verdiği destek sonunda ilçemize 80 satranç takımı kazandırdık. Bu ve bundan sonraki turnuvalarda kendi satranç turnuvası takımlarımızı kullanacağız. Satranca gönül veren herkese kapımız açıktır"ifadelerini kaydetti.
Türkiye Satranç Federasyonu Tekirdağ Temsilcisi Baş Hakem Mehmet Vardar da, "TSF Temsilciliği olarak, zihinsel gelişimde önemli bir yeri bulunan ve öğrencilere yararlı alışkanlıklar kazandıran satranç sporuna verdiğimiz destek her zaman sürecektir. 4 bin yıldan bu yana oynandığı bilinen ve kuralları 500 yıldır değişmeyen satranç, bireylerin yaşama hazırlamasına ve onların yaşamla sıkı bağ kurmalarına yardımcı olan bir strateji geliştirme sporu olarak tanımlanmaktadır. Satranç sporunda öğrenciler beyinlerini kullanırlar, sistematik düşünce geliştirirler, sorunları çözerek anında uygulamaya koyarlar. Hızlı ve doğru düşünebilmeye yardımcı olan satranç kişiliği olumlu yönde etkiler ve kendine güven duygusunu geliştirir. Bireylere birçok olumlu özellik kazandıran bu seçkin sporun benimsenmesine yardımcı olacağına inandığımız Satranç Turnuvasında bizlerin yanında olan Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz’e, desteklerini esirgemeyen Belediye Başkanımız İrfan Mandalı’ya, katılan sporcu öğrencilere, değerli öğretmenlerine, turnuva organizatörü Satranç Öğretmeni Murat Bektaş, değerli yönetici, öğretmen ve hakem arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Minik Şahlar Ödüllendirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN