Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NetApp, yeni çözümleriyle 2015'te iddialı

Giriş Tarihi: 11.2.2015 20:47 Güncelleme Tarihi: 11.2.2015 20:48
NetApp, yeni çözümleriyle 2015'te iddialı

Veri depolama ve yönetimi alanında faaliyet gösteren NetApp, teknolojik trendleri destekleyen yeni çözümlerini duyurdu.

NetApp, gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni yıla damgasını vuracak teknoloji trendlerine yönelik öngörülerini açıkladı. Teknoloji pazarındaki değişimleri geleceğin BT teknolojileri doğrultusunda değerlendiren NetApp, aynı zamanda Türkiye'deki yerel BT pazarının geleceğine dair vizyonunu da sundu.

NetApp'tan yeni All-Flash Array sistemler

Basın toplantısında konuşan NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı NetApp'ın inovasyona dayalı ürün stratejilerinin temelinde yatan performans ve hız odaklı hibrit Flash ürün grubunun yeni üyelerini kısaca tanıttı.

Yumrukçallı, geçtiğimiz günlerde Depolama Performans Konseyi (SPC) tarafından hazırlanan SPC-1 raporunda All-Flash array sistemler arasında fiyat-performans üstünlüğüyle fark yaratan yeni EF560'ın bir milisaniyenin altındaki ortalama tepki süresiyle dikkat çektiğini hatırlattı. Yeni çözüm sayesinde işletmelerin hem kesintisiz performans hem de tutarlı tepki süreleri elde ederek, işlemeye uygun sonuçları ve doğru kararları daha hızlı alabileceklerini, dolayısıyla müşterilerine en kısa sürede geri dönüş yapabileceklerini vurguladı.

E-posta, SharePoint, HPC, OLAP, veri ambarı ve video gibi kapasite yoğunluğu olan uygulamalar için düşük maliyetli yüksek performans sunan NetApp E-Serisi'nin en yeni hibrid üyesi E5600'ün de, hem Flash hem de disk desteği verebildiğinin altını çizdi.

Data Fabric vizyonu ile Hibrid Bulut'ta kesintisiz veri yönetimi Behçet Yumrukçallı, dünya ve Türkiye pazarındaki gelişmeleri 2014-2015 çerçevesinde değerlendirirken, bulut teknolojilerindeki ilerlemeler sayesinde yeni dönemde Türkiye'deki işletmelerin de mevcut veri koruma altyapılarını özel ve genel bulut ortamlarına güvenli ve etkin bir şekilde taşıyabileceğini dile getirdi.

İşletmelerin 2015'ten itibaren lokalde ve bulut üzerinde yedekleme ve sistem kurtarma yapabileceklerinin de altını çizen Yumrukçallı, yeni dönemde hayata geçirecekleri verinin bir buluttan diğerine kolaylıkla ve güvenle taşınmasını, kesintisiz ve sorunsuz bir şekilde yönetilmesini sağlayan Data Fabric vizyonunu da Türkiye'ye uyarlayacaklarını basın mensuplarına aktardı.

SDS destekli, hızlı ve güvenilir Data Fabric sayesinde işletmelerin kendi BT sistemleriyle seçtikleri bulut hizmetleri arasında güvenli bir köprü kurduklarını söyleyen Yumrukçallı, Data Fabric vizyonunun avantajlarını şöyle açıkladı:

"NetApp Data Fabric mimarisini, özellikle bulutun avantajlarını artıracak teknolojilerden biri olan hibrid bulut sistemleri için geliştirdik. Sunduğumuz bu çözüm, müşterilerimizin mevcut BT altyapılarını maliyet avantajı ve esneklik açısından iyileştiriyor ve iş etkisini artırıyor. Farklı donanımlara yüklenebilen ve zengin otomasyon kabiliyetiyle ön plana çıkan Yazılım Tanımlı Depolama (SDS) da, artık buluta geçiş yapacak ve işletmelerin kendi sistemleriyle bulut ortamları arasında kapsamlı bir veri yapısı (data fabric) oluşturacak. SDS, bulut ortamları arasındaki verilere tek bir noktadan ulaşım sağlamanın yollarından biri olacak ve veri yönetimini sadeleştirerek mevcut uygulamaları buluta taşımayı kolaylaştıracak. Nesne Depolama odaklı SDS sistemleri ise, farklı ortamlardaki veri havuzlarını birbirine bağlayacak. Cloud ONTAP gibi yazılım tanımlı depolama çözümlerinin sunduğu depolama verimliliği ise, veriyi genel buluttan taşımak ve aktif veriyi uzun süreler boyunca genel bulutta depolamak için ayrılan yüksek bütçeleri de aşağı çekecek."

Bulutta Yedekleme ve Kurtarma Mümkün Olacak

Yumrukçallı NetApp'ın 80 Milyon Dolarlık SteelStore satın alması ile ilgili olarak "Bulut, yedekleme ve sistem kurtarma pazarındaki en yıkıcı teknolojilerden biri haline geldi. Müşteriler artık her geçen gün veri koruma ve veri yönetimini operasyonlarını nasıl daha iyi çözümler ile birleştirebileceklerini hesap etmeye çalışıyorlar. Ürün portföyümüzü zenginleştiren SteelStore ürün grubu, bu anlamda müşterilerimizin hibrid bulut girişimlerini destekleyecek ve kurumsal verilerini yedekleme ve arşivleme seçeneği olarak onlara bulut depolama entegrasyonu sunacak. Kapsamlı uygulama ve hizmet sağlayıcı ekosistemimizle bütünleşerek işletmelere heterojen bir yedekleme sunacak olan bu ürün grubu, müşterilerimizin yedekleme ve sistem kurtarma ihtiyaçları doğrultusunda bulut teknolojilerinin esnekliğini ve maliyet avantajını önemli ölçüde artıracak. Bu sayede işletmeler, mevcut veri koruma altyapılarını kolaylıkla özel ve genel bulut ortamlarına güvenli ve etkin bir şekilde taşıyabilecek, lokalde ve bulut üzerinde yedekleme ve sistem kurtarma yapabilecek" dedi.

2015'in yıkıcı teknolojileri

Toplantı sırasında NetApp CTO'su Jay Kidd tarafından açıklanan 2015 öngörülerini de değerlendiren Behçet Yumrukçallı, 2015 teknoloji trendlerinde ilk başta Flash sistemleri masaya yatırdı. Sıkıştırma ve veri tekilleştirmenin hem disklerde hem de Flash sistemlerde kullanılacağını söyleyen Yumrukçallı, tüm depolama mimarilerinin "sıcak" verinin hızına yetişmek için Flash sistemleri bünyesine katacağını aktardı. Fakat yalnızca Flash ile çalışıp diğer Hibrid Flash/Disk array'ler ile entegrasyon kurmayan mimarilerin, güvenli ve güvenilir bir depolama sistemi altyapısı oluşturmadıkları için BT dünyasında rağbet görmeyeceğinin de altını çizdi.

Hizmet sağlayıcılar hakkında da konuşan Yumrukçallı, geçmişte tek bir servis sağlayıcıya bel bağlamak istemeyen müşterilerin 2015'ten itibaren yine birden fazla tedarikçiyle çalışmayı yeğleyeceğini belirtti. Veri ayıklama hizmeti vermeyen SaaS tedarikçilerinin zor durumda kalacağını, tek bir bulut üzerinde çalışan PaaS katmanlarının ise daha az rağbet göreceğini söyledi.

Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti hız kazanacak

Yumrukçallı, Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti ile ilgi olarak da, endüstriyel ekipmanlardan sağlık takip cihazlarına kadar birbirine bağlı milyonlarca cihazın yeni yıl ile birlikte daha fazla veri üretip daha fazla iş odaklı analitik çalışmalar meydana getireceğini vurguladı. Mevcut veri setlerini bir araya getiren, fakat gerçek zamanlı içgörüler elde edemeyen şirketlerin, artık iş süreçlerini en iyi hale getirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek için gerçek zamanlı veri setlerini kullanabileceğini, birbirine bağlı cihazlardan elde edilen gerçek zamanlı verilerin ve bu verilerin mantıksal analiz araçlarıyla işlenmesinin, şirketlerin çevrelerindeki dünyayla temasını farklılaştıracağını belirtti.

Yeni bilgisayar sunucuları: Hiper-bütünleşik altyapı

Docker uygulama taşıyıcılarının, işletme sistemine sahip sanal makinelerden (VMs) daha fazla kaynak verimliliği sağladığını belirten Yumrukçallı, "Bu nedenle artık Docker'lar hiper-vizörlerin yerine geçecek. Şimdiden en temel Sanal Makine orkestrasyon sistemleri bile Docker'ları destekler hale geldi" dedi.

Konuşmasında hiper-bütünleşik altyapı (HCI) ürünlerine de değinen Yumrukçallı, konuyla ilgili gelişmeleri şu şekilde değerlendirdi: "HCI, doğrudan bağlanabilen depolama (DAS) üniteleri ile birlikte yeni dönemde bilgisayar sunucuları olmaya aday. 2015'ten itibaren SSD depolama sistemlerinin ortaya çıkışı, Uzaktan Doğrudan Bellek Erişimi (RDMA) ağ protokollerinin daha fazla benimsenmesi ve ara bağlantı elemanlarının artışı, çekirdek, bellek ve IOP depolamalarının düşük gecikmeli bir yapı üzerinde entegre olmasını ve tek bir raf sistemi gibi çalışmasını sağlayacak."

Emre Çetinkaya

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NetApp, yeni çözümleriyle 2015'te iddialı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN