Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Su Günü , ’da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.

Giriş Tarihi: 24.3.2015 10:48 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 10:58
Dünya Su Günü , Trabzon’da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.
Dünya Su Günü, ’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
“22 Mart Dünya Su Günü” DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nün öncülüğünde düzenlenen etkinlikte kutlandı. DSİ Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Ortahisar Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu, DSİ 22. Bölge Müdürü Mahmut Berber, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Meteoroloji 11. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, , TİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Tandoğan, , Orman Bölge Müdürü Mustafa Gedikli, DSİ Şube Müdürleri, dereceye giren öğrenciler ve velilerinin yanı sıra, DSİ personelleri katıldı.
"SU İHTİYACI ARTIYOR"
Etkinlikte, su gününün önemine ilişkin hazırlanan film gösterimi katılımcılara izlettirilirken, DSİ 22. Bölge Müdürü Mahmut Berber, suyun önemine ilişkin önemli mesajlar verdi. Berber, “En küçük canlı organizmadan en büyük canlı varlığa kadar, bütün biyolojik yaşamı ve bütün insan faaliyetlerini ayakta tutan sudur. Dünyamızın %70’ini kaplayan su, bedenimizin de önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bugün dünyamızda birçok ülke su sıkıntısı çekmektedir. 1940-1980 yılları arasında su kullanımı iki katına çıkmıştır. Nüfusun hızla artması, buna karşılık su kaynaklarının sabit kalması sebebiyle su ihtiyacı her geçen gün artmaktadır” diye konuştu.
"MİLAT OLACAK UYGULAMALAR HAYATA GEÇİRİLDİ"
Berber sözlerini şöyle sürdürdü:
"Artan bu ihtiyaca yönelik global çağda bir farkındalık oluşturmak amacıyla, Birleşmiş Milletler Teşkilatı, 1992 yılı Aralık ayında aldığı bir kararla her yılın 22 Mart gününün ’Dünya Su Günü’ olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. BM’nin bu yıl ki teması ise ‘Su ve Sürdürebilir Kalkınma’dır. Şu unutulmamalıdır ki, enerjisi olmayan, nüfusunun ciddi bir oranın tarım ile uğraştığı bir ülkede sulamaya yeterli su temin edemeyen, daha doğrusu yerli kaynaklarını harekete geçiremeyen Türkiye ilerleyemez. Bu bağlamda tarımda 2003 yılında Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu tarafından milat olacak uygulamalar hayata geçirilmiştir. Daha kalkınmış bir Türkiye için su ve enerjiye yapılan yatırımlara hız vermek, yarınlara daha güvenli bakmamızı sağlayacaktır."
"HATALARIMIZI YARINLARA TAŞIMAYALIM"
Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise, “Su ve Sürdürülebilir Kalkınma’ kavramları bir araya geldiği zaman bizlere çok şey ifade ediyor. Ülkemizde önemli çalışmalar var. Eskiden ‘Su Akar Türk Bakar’ diye bir söz vardı. Ancak o sözü büyük ölçüde dönüştürmeyi başardık. Doğal kaynaklarımızı, sularımızı, barajlarla, göletlerle tarımsal faaliyetlerin, sanayinin, enerjinin kullanımına sunduk. Bu konuda yine de sürdürülebilir bir yaklaşımı, çevre ve doğal dengeyi koruma kıstasını da mutlaka göz önünde bulundurmamız, geçmişte yaşanan hataları bugüne ve yarına taşımamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından 22 Mart Dünya Su günü faaliyetleri kapsamında düzenlenen "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu afiş, fotoğraf, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Su Günü , Trabzon’da Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı.
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN