Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl Meydan'da gece turu

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Kızıl Meydan'da gece turu

Moskova'da gündüzleri yaşanan trafik sorununu aşmanın bir yolu da şehri gece keşfetmek. Sıkıca giyinip geç saatlere kadar Kızıl Meydan'ın tadını çıkarabilirsiniz

Moskova'da karayolu trafiğinin son günlerde durma noktasına geldiğine ilişkin haberleri okumuşsunuzdur. Aslında yılın bu dönemi için şaşırtıcı bir olay değil bu. Kar yağışıyla birlikte zaten sorunlu olan trafik tamamen felç oluyor ve şehir içinde otomobille ya da otobüsle bir yerden bir yere gitmek imkansız hale geliyor. Aynı noktada yarım saat, 40 dakika hiç hareket etmeden beklemek kimseyi şaşırtmıyor. Biz de bu sorunu aşmak için gezimizi yılbaşı döneminde ışıl ışıl olan şehirde gece yapmaya karar verdik. Arbat Caddesi'nde alışverişimizi yaptıktan sonra güzel bir akşam yemeği yedik. Ardından da sıkıca giyinip, Bolshaya Nikitskaya Caddesi'ndeki Coffeemania'dan da lattemizi alıp Kızıl Meydan'a doğru yola koyulduk. Kızıl Meydan ya da diğer adıyla Kremlin Meydanı, Moskova'nın en ünlü yerlerinden. Hem Rusya hem de SSCB döneminde toplumsal ve siyasi açıdan önemini hep korumuş. Moskova'nın ilk halk kütüphanesi ve üniversitesi 70 bin metrekarelik bu meydanda kurulmuş. 1990'da UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren meydan, yılbaşı süslemeleriyle şu sıralar daha da etkileyici hale gelmiş. Meydanın hemen sağında ihtişamlı Aziz Vasili Katedrali bulunuyor. 15. yüzyıl sonlarında III. Ivan'ın anısına inşa edilmiş. Rivayete göre III. Ivan katedrali çok beğenince inşaatın bitmesinin ardından bir benzerini yapmaması için mimarının gözlerini oydurmuş. Katedralin farklı renklerdeki sarmal biçimindeki kulelerinin her biri bir zaferi simgeliyor. Katedral, müze olarak hizmet veriyor. Meydanın doğusunda ise 120 yıllık bir alışveriş merkezi olan GUM bulunuyor. Ortaçağ Rus mimarisini tipik bir örneği olan bina, 1893 yılında Alexander Pomerantsev tarafından tamamlanmış. Çatısı cam olan bu üç katlı AVM, 1990'lı yılların başında bir Türk şirket tarafından restore edilmiş. Gösterişli ve şık vitrinli mağazalarıyla dikkat çeken GUM'da kafe ve restoranlar da var.

SARAYI GEZEBİLİRSİNİZ

Meydanın arkasında kalan bölümde kırmızı tuğla duvarları ile Kremlin Sarayı yer alıyor. Rusya'nın simgesi haline gelen sarayda devrimden önce Rus çarları oturuyormuş. Sarayın ziyarete açık bölümlerinden Kraliyet Mezarlığı, Büyük Ivan Çan Kulesi, Meryem Ana'nın Göğe Çıkış Katedrali gezmeye değer. Meydanın solunda ise kırmızı tuğlalı Moskova Tarih Müzesi bulunuyor. Bu müzede Rus devletinin tarihine ilişkin dört milyon eser bulunuyor. Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in mumyası da Kızıl Meydan'da bulunuyor. Mozole ziyarete açık. Yılbaşı nedeniyle meydanda lunapark, buz pateni sahası ve bir de Noel pazarı kurulmuş. Elbette gece turumuzda binaları dışarıdan inceleme fırsatı buluyoruz. Ziyaret için gündüz saatlerinde gitmek gerekiyor. Ama meydan tarihi binalarıyla gerçekten çok etkileyici. Bu arada Moskova'ya gitmişken mutlaka metrosunu kullanın. Şehir çok gelişmiş bir metro ağına sahip ve metro istasyonlarının her biri birer sanat harikası görünümünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Meydan'da gece turu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN