’da İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı

Giriş Tarihi: 12.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:27
Van’da İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı
’da, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi tarafından "12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü" çerçevesinde bir program düzenlendi.
Van Valiliği Sanat Çadırı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, Mehmet Akif Ersoy’un inancıyla, duygularıyla bütün bir vatan toprağını kurtarmanın azmini ve iradesini insanlara aşılamayla ömrünü geçiren bir aydın, bir vatansever olduğunu belirtti. Akif’in istiklal mücadelesi süresince şiirleriyle, gazete ve makaleleriyle insanları, orduyu ve askerleri bu mücadeleye hazırladığını vurgulayan Taşyapan, “Bu mücadeleyi de onurla devam ettirirken Ankara’daki mücadeleye katılarak bu sıfatıyla da Büyük Millet Meclisi’nde bulunmuştur. O’nun şiirlerinde vatanı, imanı ve İslam’ı görürüz. Ortak bir unsur olarak herkese Müslümanlığımızı, İslamımızı ve bunun en temel değer olarak nasıl sağlanılacağını ve bunun üzerinde nasıl yükseleceğimizi anlatır” dedi.
Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı millete armağan ederek çok asil bir davranışta bulunduğuna dikkat çeken Taşyapan, “Bugün işte böyle bir insanı anıyor, işte böyle bir insanın yazdığı İstiklal Marşı’nın TBMM’de kabul edilişinin yıldönümünü kutluyoruz. Ne mutlu bizlere, bu bağışın gölgesinde 94 yıldır istiklalimizi, devletimizi, milletimizi bir arada tutuyoruz. Onun dua ettiği gibi, Rabbim bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırtmasın” şeklinde konuştu.
Programda şiirler okundu, oratoryo gösterisi sunuldu. Daha önce düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile devam eden program, resim sergisinin gezilmesi ile son buldu.
Programa Van Valisi İbrahim Taşyapan, kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Van’da İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN