Tarihi camide aslanlı süsleme tartışması

Tarihi camide aslanlı süsleme tartışması
29.09.2015 | 16:38

Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki yaklaşık 500 yıllık İskenderpaşa Camisi'nin mihrabındaki aslan şeklini andıran kabartma figürü tartışma konusu oldu. Cami cemaati burada 40 yıldır namaz kıldıklarını belirterek hayvan kabartmasına andıran figürlerin bir an önce kaldırılmasını istedi.

İskenderpaşa Camisi'nde öğle namaz kıldıran Rize İkizdere İlçe Müftüsü Celal Malkoç, mihraptaki figürlerin net bir şekli olmadığını belirterek, "Net bir şekil yok. Bu taş bir dere kenarında da olabilirdi bir duvarda da olabilirdi. Yani ecdadımız sanat ruhuyla İslamın bahşetmiş olduğu bu sanat anlayışıyla zerafetiyle adeta taşı konuşturmuş. Bizim ecdadımız farklı bir düşünceyle böyle bir figürü işlemez. Onun için biz hoş olan tarafına bakarız" dedi.
Camide 40 yıla yakın namaz kıldığını belirten cami cemaatinden Yılmaz Coşkun ise hayvan şekline benzeyen kabartma figürünün buradan sökülmesini isterken, "Ben burada 40 yıldır namaz kılıyorum. Bunu ilk defa görüyorum. Yetkililer harekete geçsin. Bunun kaldırılması lazım. Cami yapılalı 500 sene olmuş. Bunun buradan alınması lazım ki millet rahat namaz kılsın" diye konuştu.
Öte yandan XVI. yüzyılda Trabzon Valisi İskender Paşa tarafından yaptırılan caminin mihrabındaki kabartma figürü için Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden bir heyet, camideki figürü incelerken, konuyla kısa zamanda açıklama yapılacağı kaydedildi.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN