Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp kapağı hastalığı belirtilerini önemseyin

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Bakalım, 'Kalp kapağı hastalıkları ve mitral kapak tamiri' hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 14.12.2012
Kalp kapağı hastalıkları özellikle ülkemizin bulunduğu coğrafyada, gerek yaşam kalitesine, gerekse de yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor. Ölümlerin yüzde 1-2'sini kalp kapağı hastalıkları oluşturuyor. Koroner kalp hastalıklarına eşlik eden kalp kapağı hastalıkları, rahatsızlığın boyutunda ise artışa yol açıyor. Kalp kapağı hastalıkları zemininde oluşan kalp yetmezlikleri, kalp atışlarında düzensizlikler yaşam kalitesinin düşmesinde en büyük etken olarak görülmekte. Yorgunluk, çabuk yorulma, çarpıntı, nefes darlığı, bacaklarda şişlik, emboli (pıhtı atması), felç ve ritim problemleri ise kalp kapağı hastalıklarının başlıca belirtileri. Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Tamer Bakalım, "Kalp kapağı hastalıkları ve mitral kapak tamiri" hakkında bilgi verdi.

NEDENLERİ

Bu hastalıklarda en önemli noktanın teşhis olduğunu söyleyen Op. Dr. Bakalım, çocukluk çağında geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası gelişen akut eklem romatizmasının kapak hastalıklarının en sık sebebi olduğunu söyledi ve diğer nedenleri kalp krizi sonrası iskemik kalp hastalıkları, fibrokalsifik dejenerasyon ve kapak anulus genişlemesi, bağ dokusu hastalıkları, aort anevrizmalar, tümörler, bazı ilaçlar olarak sıraladı.

BİLİNÇLİ OLMALI
Op. Dr. Bakalım, tedavi seçenekleri arasında ilaçla tedavi ve girişimsel tedavinin yer aldığını söyledi. Kimi zaman bu iki seçeneğe aynı anda başvurulabildiğini belirten Bakalım, ilaç tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: "İlaç tedavisinde anlaşılması gereken, ilaçların kapaktaki mekanik rahatsızlığın kendisini ortadan kaldırmayacağıdır. Ancak kapak rahatsızlığının kalp üzerindeki olumsuz etkileri ilaçla büyük oranda engellenebilir. Kalp kapak hastalığı zemininde gelişen kalp yetmezliklerinin ve ritim bozukluklarının tedavisinde de çoğu zaman ilaç tedavisi tek başına yeterli olur."

KAPAK TAMİRİ ÖNEMLİ BİR SEÇENEK
Kapak tamirinin daha çok kaçak oluşan, kapak yapısında fazla kireçlenmenin olmadığı mitral ve triküspit kapaklarda başarı ile uygulandığını söyleyen Op. Dr. Bakalım; özellikle romatizmal kapak hastalıklarında tamir yapıldığında hastalığın ilerlemesi nedeniyle kapağın yapısında tekrar bozulma görülebildiğini; bu durumda ise hastanın ikinci bir ameliyat geçirmesi gerekeceğini ifade etti. Bu işlemin yapılamadığı durumlarda kalp kapaklarının protez kapaklarla değiştirildiğini söyleyen Bakalım "Kişinin özelliğine göre tamamen metalik kapaklar ya da kısmen organik madde içeren biyoprotez kapaklar kullanılır. Metalik kapak protezi takılan hastalar ömür boyu kanamaya meyil yapan ilaçlar kullanmak zorundadır ve bu ilaçlara bağlı ciddi sorunlar yaşayabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp kapağı hastalığı belirtilerini önemseyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN