Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırmızıda geçip kul hakkı yiyoruz

Trafik kazalarının yüzde 98'i insan hatası nedeniyle meydana geliyor. Kurallara uymayan sürücüler kendi hayatlarıyla birlikte diğer kişileri de ölümcül hatalara sürüklüyor

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Antalyalı sürücülerin en sık yaptığı hatalardan bir diğeri ise kırmızı ışıkta geçmek. 2012 yılı içerisinde 12 bin 82 sürücüye ışık ihlali yaptıkları tespit edilerek, haklarında cezai işlem uygulandı. Sürücüler tarafından sıklıkla ihlal edilen ışık kuralı ile ilgili olarak Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Akif Aktuğ şunları söyledi: "Dinimizin affetmediği en büyük günahlardan biri nedir? Kul hakkı yemek. Kırmızı ışıkta geçmek kul hakkı yemek değil midir? Sen bir başkasının geçiş hakkını alarak yoluna devam ediyorsun ve belki birinin ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet veriyorsun. Bu kul hakkını nasıl ödeyeceksin?"

TOPLUM DIŞLAMALI

Kural ihlalinin toplum bilincinde affedilmeyecek bir şey olması gerektiğini ve toplumun kurallara uymayanları dışlaması gerekir savunan Aktuğ, "Herkes tarafından böyle algılanması lazım. Bugün kırmızı ışıkta birisi keyfine göre ihlalde bulunuyorsa diğer vatandaşların gözleriyle onu bitirmesi lazım. Toplum buna sessiz kalmasın. Nasıl yapar bunu diye sorgulaması ve ayıplaması lazım" dedi.

CANLAR SANA EMANET

Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanan ve kullandıran kişilerin sayılarına da dikkat çeken Aktuğ, "Ekiplerimiz bin 302 kişiye ceza yazmış. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Sürücü belgesi olan herkes turizm aracını kullanabiliyor. Yeri geldiğinde çocuklarını yanlarını alıp uyuyorlar. Bunu yaparken, sürücüye" şeklinde konuştu.

SÜRÜCÜLER ÖZEN GÖSTERMELİ

Toplu taşıma ile turizm sektöründe çalışan sürücülerin çok dikkatli olması ve çalışma şartlarına özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Aktuğ, "Sürücü tek şoför çalışıyorsa uzun bir hatta, hız sınırlarını aşıyorsa, alkollü araç kullanıyorsa ve bu insanları ölüme götürüyorsa, bu insanları sadece öldürmekle kalmayıp o ülke vatandaşlarında Türkiye'nin güvensiz bir ülke olduğu kanısı uyandırıyorsa verdiği zararlar kat kat artıyor gördüğünüz gibi. Onun için bu araçları kullananların ayrıca sertifikalandırılması lazım" dedi.

ÖNCE EĞİTİM, SONRA CEZA
Geçen yıl 34 yayanın idari para cezasına çarptırıldığını hatırlatan Aktuğ, "Biz ceza yazma eğiliminde değiliz. Yaya öncelikli kent projesi kapsamında bir pilot bölge oluşturduk. Konyaaltı Caddesi girişine yaşam tüneli koyduk. Burada sürücülere güvenli sürüş teknikleri hakkında bilgi verdik. Eğitimlere ve uyarılara rağmen kusur işlerse ceza kesiliyor" dedi.

YAYA ÖNCELİĞİ
Trafikte güvenliğin sadece sürücüyle değil yayaların da bilinçlenmesi ile sağlanacağını aktaran Aktuğ, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak'ın talimatıyla başlatılan ve bir Avrupa Birliği projesi haline dönüşen yaya öncelikli kent projesi hakkında da bilgi verdi. "Işıksız yaya geçitlerinde yaya öncelikli olarak geçme hakkına sahiptir" diyen Aktuğ, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Yasada böyle bir hukuki metin var. Trafik Kanunu'nun 74'ncü maddesinde diyor ki yaya yola adımını attığında araçlar durur, yaya geçer. Yani bu yayaya duyulan bir saygı değil, yayanın böyle bir hakkı var. Ama sürücüler bunun farkında değil. Bunu farkındalığını arttırıyoruz. Bu bir eğitim projesi. Yaya ve sürücü davranışları nasıl değiştirilir, yayanın hakları nelerdir, eğitimin rolü nedir gibi eğitim veriliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırmızıda geçip kul hakkı yiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN