Haluk ÜNCEL: EXPO için hastane şart

Giriş Tarihi: 20.2.2013
Dikkatinizi çekti mi bilemem ama önceki gün hemen hemen tüm medyada yer alan bir haber vardı. Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, bölgesinde bir hastane olmadığını vurgulayarak mevcut belediye binasını hastane yapılması koşuluyla devlete bağışlayacağını açıkladı.
İsa Yıldırım'ı tanımam etmem, hatta bir merhaba demişliğimiz de yoktur. Sadece benim Sabah Akdeniz'in yazı işlerinin başında bulunduğum dönemde eski adı ile Çamköy Muhtarı olduğunu biliyorum.
Hatta bir ara sık sık parti değiştirmesi hasebi ile eleştirilerde de bulunmuştum.
Ak Parti'den, CHP'ye oradan da MHP'ye geçen ve burada da barınamayıp şimdi bağımsız olan bir belediye başkanı… Ancak önceki gün söyledikleri tamamen doğru ve gerçekçi bir yaklaşımdır.
Şöyle diyor Yıldırım, "Aksu'nun köyleri ile birlikte nüfusu 80 bin civarında… Acil durumlarda sağlık hizmeti almak isteyen vatandaşlarımız şehir merkezine gitmek zorunda kalıyor. İlçede özel, devlet ya da poliklinik şeklinde bir sağlık hizmeti yok. Aksulular ancak aile hekimliği vasıtasıyla sağlık hizmeti alıyor."
Yıldırım'ın dile getirdikleri gerçekten çok önemli, sadece Aksu ile sınırlı değil 2016 EXPO ile de ilintili bir sorundur.
Yıldırım'ın bir başka önerisi de kendilerinin hastane yapacak yeri olmadığı ve bu konuda bir yer tahsis edildiği takdirde belediye olarak hastane yapacakları şeklinde. Diğer önerisi malum; "Belediye hizmet binasını hastane yapın, biz başka bir yerde veya prefabrik konutlarda belediye hizmetlerini sürdürürüz " Gelelim işin EXPO 2016 yönüne… Daha önümüzde 3 yıl var, Sağlık Bakanlığı'nın bu yöre için bir hastane yapması söz konusu mudur, önümüzdeki yıllarda programa alınmış mıdır, yoksa böyle bir çalışma gündemde yok mudur? Bunu şimdilik bilemiyoruz.
Ancak, EXPO 2016 alanına en yakın hastanenin 20 kilometre olması sorundur.
Aksu'ya yapılacak bir hastane ise EXPO alanına 2 kilometre mesafede olacaktır.
Açıkçası Aksu'ya bir hastane yapılması mecburi bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.
Zaten konu ile ilgili bir süre önce "EXPO'su var hastanesi yok" diye bir haber gözüme çarpmıştı.
Demek ki aklın yolu bir EXPO 2016 için Aksu'ya bir hastane şart.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haluk ÜNCEL: EXPO için hastane şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN