Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin Hollanda'sı

"Türkiye'nin Hollanda'sı" olarak bilinen Burdur'da 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvan bulunuyor

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Hayvancılıkta "Türkiye'nin Hollanda'sı" olarak adlandırılan Burdur'da yaklaşık 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvan bulunuyor ve yılda 362 bin ton süt üretiliyor.

10 BİN DAMIZLIK

Yaklaşık 195 bin büyükbaş, 362 bin küçükbaş hayvanın bulunduğu Burdur'da yılda 362 bin ton süt üretiliyor. 263 kooperatif bulunan kentte, kaliteli damızlık hayvanlara olan talep oldukça fazla. Damızlık hayvan temininde tercih edilen Burdur'da yılda 10 bin damızlık hayvan satışı yapılıyor.Tarım ve hayvancılığın ekonomisinin yüzde 41'ini oluşturduğu Burdur'da hayvancılıkla ilgili çalışma yapan işletme sayısı ise 28 bin. Burdur, hayvancılıktaki konumu nedeniyle "Türkiye'nin Hollanda'sı" olarak anılıyor.

GÜNLÜK BİN TON SÜT

Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Burdur'un çok sayıda hayvancılık işletmesi bulunması nedeniyle "Teke yöresi" olarak adlandırıldığını söyledi. Yılmaz, yörede özellikle küçük ve büyükbaş hayvan konusunda önemli bir sayıya ulaşıldığını, günlük bin ton süt üretildiğini anlattı.

YATIRIMA DÖNÜŞTÜ

Hayvancılığın son yıllarda artık geçim kaynağı olmaktan çıkıp, yatırım kaynağına dönüştüğünü vurgulayan Yılmaz, "Köylerde 3-5 baş hayvan yetiştirme yerine daha organize, gelişmiş büyük çiftlikler kuruluyor. Bazı yerlere baktığınız zaman ortalama 40-50 büyükbaş hayvanın bu çiftliklerde bakıldığını görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Hollanda'sı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN