Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EXPO'nun sembol çiçeği Şakayık oldu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği olarak 'Şakayık'ın seçildiğini açıkladı. Çiçek, Antalya, Burdur ve Denizli'de yetişiyor

Giriş Tarihi: 7.7.2013
EXPO 2016 Antalya Ajansı'nın 3'ncü Olağan EXPO Konseyi Toplantısı'na katılmak için Antalya'ya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeğini Şakayık olarak açıkladı. Ramada Plaza Otel'de gerçekleşen toplantıya Bakan Eker'in yanı sıra Vali Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve konsey üyeleri katıldı.

ENDEMİK ZENGİNLİK

Konsey komisyonlarının çalışları hakkında bilgi alan Eker, toplantının sonunda yaptığı konuşmada EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeğini açıkladı. Sembol çiçeği seçerken Türkiye'de yetişen 4 bin tür endemik bitki türünü mercek altına aldıklarını ifade eden Eker, "EXPO için sembol çiçek arayışlarına girdik. Bir çiçek bulalım ve bu çiçek Antalya'nın sembolü olsun. Dünyada 11 bin endemik bitki türünün 4 binine sahip tek ülke Türkiye'dir. Bu 4 bin bitki dünyanın başka yerinde yok, sadece Türkiye'de var. Bütün Avrupa kıtasının endemik türü sayısı 2 bin. Sadece Türkiye sınırları içinde 4 bin endemik tür var. Bu kayıtlarımızda var olan endemik bitki türüdür" dedi.

4 ÇİÇEK ARASINDAN SEÇİLDİ

Sembol çiçeği seçerken dikkat ettikleri kriterlere de değinen Bakan Eker, "Endemik bir bitki olsun, kullanabilme özeliği olsun, bu bölge ile ilişkisi olsun, işlenebilme özelliği, gösterişi albesini olsun, yetiştirilmesi, geliştirilmesi kolay olsun istedik ve birçok kriterle birlikte düşündük. Önce çok sayıda çiçek vardı. 16 tür önerildi. 4 tanesi getirildi. Biz bunlardan saydığımız şartları taşıdığına inandığımız çiçeği sembol çiçek olarak belirledik" şeklinde konuştu.

SEMBOL ÇİÇEK ŞAKAYIK
"Latince ismi, 'Paeonia Turcica' olan ve Anadolu'da farklı isimlerle, yaban gülü ve şakayık diye bilinen bir çiçek, sembol çiçeğimiz oldu" diyerek EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeğini açıklaya Bakan Eker, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bizim seçtiğimiz tür Antalya, Burdur ve Denizli illerinde yetişen endemik bir bitki. Bu coğrafyanın endemik bitkisi. Kullanılabilme özelliği tarihsel bitki olarak hem saray bahçesi bitkisi olması yanında, Gen merkezi Türkiye ve ticari değeri var. İşlenebilme özelliği var. Kuru çiçek için uygun ve motifleri hediyelik eşya yapmaya uygun. Çünkü tarihte de gerek çinilerde gerek bizim estetik varlığımızda var olan bir çiçek. Ben bunun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

RANİ ÇİFTLİĞİ'Nİ GEZDİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Antalya ziyaretine Antalya Valisi Sebahittin Öztürk'ü ziyaretle başladı. Bakan Eker Valilikten sonra Manavgat ilçesine geçerek İtalya dışında dünyada tek parmesan peyniri üretimi yapılan Rani Çiftliği'nde incelemelerde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'nun sembol çiçeği Şakayık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN