Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denize nazır eğitim

Giriş Tarihi: 11.10.2013

Antalya'nın Demre ilçesi Üçağız Köyü İlkokulu öğrencileri, denize sıfır okullarında UNESCO Dünya Mirası listesine aday olan köylerini tanıtmak için birer turizm elçisi gibi çalışıyor

Antalya'nın Demre ilçesindeki Üçağız (Kekova) Köyü İlkokulu öğrencileri yazdan kalan sıcak havanın keyfini denize sıfır okullarının bahçesinde neşe içinde oynayarak çıkarıyor.

HER BİRİ TURİZM ELÇİSİ

Yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiği, 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'nde yer alan köylerini tanıtmak için birer turizm elçisi gibi davranan öğrenciler, okul bahçelerinin hemen yanından geçen turistlerle hatıra fotoğrafı çektirip sohbet ediyor. Okulun bahçe duvarından 1,5 metre sonra başlayan iskeleye yanaşan süper lüks yatlarla büyüyen öğrencilerin hayalleri arasında kaptan olmak da yer alıyor.

DENİZE EN YAKIN OKUL

Bahçe duvarları, kapısı, sınıfları ve lojmanı ile birlikte çevrenin dokusuna uygun limra taşlarıyla yaklaşık 100 bin TL ödenek ayrılarak restore edilen okul, denize sıfır konumu ile Türkiye'nin ender okullarından biri olarak eğitim öğretim hayatına devam ediyor. Birleştirilmiş sınıfta 10 öğrencisi ile 2013-2014 eğitim öğretim yılına merhaba diyen Üçağız İlkokulu'nda bir müdür yetkili öğretmen bir de sınıf öğretmeni görev yapıyor. Mesleğe burada başlayan Sınıf Öğretmeni Çiğdem Güngör, öğrencilerinin hem evlerinde hem de okullarında denizle iç içe olduklarını, hepsinin yüzme bilip balık tutmayı çok sevdiğini belirtirken, çok da şanslı olduklarını sözlerine ekledi.

DENİZ YOLUYLA TAŞIMA YAPILIYOR

Demre İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal ise taşımalı eğitim kapsamına alınan deniz yolu ile öğrenci taşımacılığının da bu köy ve çevresindeki öğrenciler nedeniyle ülke gündemine girdiğini belirtti. Ana karaya bağlı olmasına rağmen karayolu bağlantısı bulunmayan köyün öğrencilerinin tekneyle ilçe merkezine taşındığını aktaran Aldal, Üçağız İlkokulu'nun da UNESCO Dünya Mirası Listesine aday bir bölgede olduğunun bilinciyle hareket ettiklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denize nazır eğitim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN