Mezunları Antalya basınında çalışacak

Antalya'nın Gazetecilik ile Radyo ve TV bölümü olan tek okulu Hüsniye Özdilek Ticaret Meslek Lisesi, bölgenin basın yayın organları için genç ve dinamik yüzler yetiştiriyor

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Hüsniye Özdilek Ticaret Meslek Lisesi, aslında tek çatı altında iki okul. Biri Ticaret Lisesi, diğeri İletişim. İlk mezunlarını bu yıl verecekler. Ticaret Lisesi'nde öne çıkan bölüm, Antalya'da tek olan Pazarlama Bölümü. Antalya'nın tek İletişim Meslek Lisesi öğrencileri ise bu okula girmeye yetecek puanı almalarının yanında mülakattan geçiyor. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni gibi gazeteciliğin otorite isimlerinin katıldığı komisyon, Gazetecilik ile Radyo-TV Bölümü'nü tercih eden çocukları soru yağmuruna tutuyor.

OKUL GAZETESİ

Eğitimini almak istedikleri meslekler hakkındaki bilgi birikimlerini, gazeteciliğe nasıl baktıklarını, kendilerini nasıl ifade ettiklerine bakıyorlar. Şu anda üst sınıfta olan öğrenciler, üniversitelerin fakülteleriyle neredeyse aynı eğitimden geçiyor. Hatta teknik donanımları birçok üniversiteden daha iyi. Çoğunda fotoğraf makinesi var ve okul gazetesi çıkarıyorlar. İlginç buldukları hemen her olayı haberleştiriyorlar. Böylece teori derslerinin yanı sıra, uygulama yapma imkanları fazlasıyla var.

UKRAYNA KARDEŞLİĞİ
Okul henüz 4 yaşında olmasına rağmen, Ukraynalı kardeşleri var. Sumy şehrindeki Alexandrovskaya Gymnasiya okulu ile 2 yıldır Kültür ve Diyalog Projesi yürütüyorlar. Her Mayıs ayında Antalyalılar Ukrayna'da, her Eylül ayında da Ukraynalılar Antalya'da misafir olup biribirlerinin evlerinde kalıyor. Sumy şehri, Muğla ile yıllardır kardeş. Proje, Muğla'dan bu okula tayin olan Edebiyat Öğretmeni Metin Çeçen'in girişimleriyle yapılmış.

PAZARLAMA BÖLÜMÜ TEK
Ticaret Lisesi'ndeki Pazarlama Bölümü'nü tercih eden de oldukça fazla. Bu bölüm mağazalara, sigorta şirketlerine ara eleman yetiştiriyor. Muhasebe, Giyim, Elektrik gibi diğer bölümler, ülkedeki tüm ticaret liselerinde de var. Bu yıl okula giren en düşük puanlı öğrenci, SBS'den 287 puan aldı. Bunda bu sezon birçok Anadolu Lisesi kazandırılmış olmasının da payı var.

ARKADAŞINA GÖNDER
Mezunları Antalya basınında çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN