Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şikayetten kaçıyorlar

Antalya ve ilçelerine tatile gelen turistlerin tatilde bir çok sorunla karşılaşmalarına rağmen 'vaktim yok, bununla uğraşamam' bahanesiyle şikayetlerini yazıya dökmeden ülkesine dönüyor

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Antalya ve ilçelerine tatile gelen turistler, yaşadıkları olumsuz bir durumu 'tatilim bitiyor', 'vaktim yok, uğraşamam' diyerek şikayetlerini yazıya dökmüyor. Haklarını arayan turistlerin sayısının az olduğu belirtiliyor.

SORUNLAR AYNI

Antalya bölgesine tatile gelen Avrupalı, Rus ve İskandinav ülke turistler, en fazla etiketsiz ürün, ürün satımında ısrarcı olunması, laf atma, rahatsız edilme, fahiş fiyatla mal satma ve satın aldığı ürünün arızalı çıkmasında başvuracağı yer hakkında bilgi sahibi olmama şikayetleri yer alıyor. Bölge destinasyonuna tatile gelen turistler, şehir hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü Turizm Danışma Büroları ile belediyelerin turizm danışma ofislerinden bilgi alıyor.

ŞİKAYETTEN KAÇIŞ
Side Belediyesi Turizm Danışma Bürosu Sorumlusu Yaşar Yıldız, aktif tu-rizm sezonunda danışma bürolarında günlük ortalama İngilizce, Almanca ve Rusça 200 turiste hizmet verdiklerini söyledi. Danışma bürolarına turistlerin karşılaştıkları bir sorun ile ilgili başvuru yapmaları halinde hızlı bir şekilde çözüm bulmaya çalıştıklarını belirten Yıldız, turistlerin genelde sözlü şikayetlerini 'tatilim bitmek üzere', 'vaktim kalmadı' ve 'yarın ülkeme döneceğim' diyerek yazıya dökmeye yanaşmadıklarını kaydetti.

52 BAŞVURU YAPILDI

Geçen yıl yabancı konukları yaşadıkları sorunla ilgili 52 yazılı başvuruları olduğunu aktaran Yıldız, başvuruları da kısa sürede ilgili mercilere ulaştırarak hepsini çözüme kavuşturduklarını söyledi. Yıldız, turist şikayetleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Turistler genelde bir hafta 10 gün arasında tatil yaptığı için yaşadıkları sıkıntılarını yazılı olarak kağıda dökmeye yanaşmıyor. Sorunlarını sözlü olarak anlatıyor. Şikayetin takibi için yazıya dökmelerini istediğimizde konunun takibi için vakitlerinin olmadığını söylüyorlar. Bugüne kadar yazılı ve sözlü olarak her şikayeti anında ilgili mercilere ileterek çözüme kavuşturduk. Bazı şikayetler hukuki olduğu için yazıya dökülmesi gerekir. Buna da turistler işlemler uzun sürecek düşüncesiyle 'vaktim yok' diyerek uğraşmak istenmiyor. Az da olsa bazı turistler yazılı başvuru yaparak haklarını aramak istiyor. Bazı turistlerle geçen yıl 52 yazılı başvuruyu çözüme kavuşturduk."

ANINDA İLETİLİYOR

Rusça yeminli tercüman Asım Baştuğ da Rus turistleri sözlü şikayetlerini yazıya dökerek anında ilgili mercilere ilettiklerini söyledi. Baştuğ, Rusların genelde etiketsiz ürün, fahiş fiyattan mal satılması, rahatsız edilme, mal satımında ısrarcı olma ve aldıkları malın arızalı çıkması halinde değiştirilmemesi üzerine şikayetçi olduğunu kaydetti.

ANKET YAPIYORLAR

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Genel Müdürü Natilia Baranov ise, Antalya'ya getirdikleri Ruslara her yıl düzenli olarak müşteri memnuniyeti anketi yaptıklarını söyledi. Acente olarak şikayetçi oldukları konu hakkında her türlü desteği verdiklerini belirten Baranov, şikayetlerin önemli bir bölümünün fahiş fiyattan mal alma ile aldıkları ürünün kısa sürede arızalı çıkması halinde değiştirilmemesi ve nadir de olsa rahatsız edilme olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şikayetten kaçıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN