Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm geliri Antalya'dan

Türkiye'nin 2013 turizm geliri 32.3 milyar dolar olarak belirlenirken Antalya 16 milyar dolar turizm geliri ile Türkiye'nin toplam turizm gelirinin yarısını tek başına üreten bir kent oldu

Giriş Tarihi: 1.2.2014
Türkiye'nin 2013 turizm ekonomisi karnesi belli oldu TÜİK'in açıkladığı verilere göre turizm geliri bir önceki yıla göre yüzde 11.4 artarak 32 milyar 310 milyon 424 bin dolar oldu. Antalya ise 16 milyar dolar turizm geliri ile Türk turizminin lokomotifi olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

YÜZDE 11,4 ARTIŞ

TÜİK verilerine göre turizm gelirinin yüzde 78.9'u yabancı ziyaretçilerden, yüzde 21.1'i ise yurt dışında ikamet eden vatandaşların ziyaretlerinden elde edildi. Bu yıl turizm gelirinin 24 milyar 836 milyon 789 bin dolarını kişisel harcamalar, 7 milyar 473 milyon 635 bin dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu. 2013 yılında kişi başına ortalama harcama 824 dolar iken, yabancıların ortalama harcaması 749 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise bin 252 dolar oldu.

EKLEME YAPILDI

Kişi başı harcama kalemlerine bu yıl eklemeler yapıldığını ve net rakamların ilk kez ortaya çıktığını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, yapılan eklemeler nedeniyle 2012 ile 2013 arasındaki rakamlarda büyük artışlar oluştuğuna dikkat çekti. Turizm gelirlerinde bir düşüş yaşanmadığını belirten Hacısüleyman, "Turizm gelirlerine dahil edilen harcama kalemleri bu yıl TÜİK tarafından değiştirildi. Bu rakam geçen yılki rakama oranla ciddi bir artış gösterdi. Yüzde 11.4'lük artış gelen turist sayısına paralel bir artıştır. Bu demek ki turizm gelirlerimizde bir düşüş söz konusu değil. Türkiye ucuza mı satılıyor savını bu rakamlar çürütmüş oluyor. Hem gelen turist sayısı hem de turizm gelirlerimiz artıyorsa biz kişi başı gelirlerimizi koruyoruz demektir" dedi.

LİDER ANTALYA

32 milyar dolarlık turizm gelirinin yarısının Antalya'da üretildiğine dikkat çeken Hacısüleyman, "İstanbul ve Antalya arasında 2 milyon turist farkı var. İstanbul'a gelen turistlerin kalış süresi 3 gün, Antalya'daki kalış süreleri 9 gün. Antalya sadece yatak sayısıyla değil turizm gelirleri açısından da turizmin lokomotifi konumunda. Antalya'nın turizm geliri 16 milyar dolar civarında. Turizm gelirlerinin yarısı Antalya tarafından üretiliyor. Bu istatistik Antalya'nın turizmin başkenti olduğunu kanıtlıyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm geliri Antalya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN