Lale anavatanında üretime geçiyor

Anavatanı Türkiye olmasına rağmen 400 yıl önce götürüldüğü Hollanda ile özdeşleşen lalenin, Anadolu topraklarında yeniden yetiştirilmesi için büyük bir çalışma başlatıldı

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Anavatanı Türkiye olmasına rağmen 400 yıl önce götürüldüğü Hollanda ile özdeşleşen lalenin, Anadolu topraklarında yetiştirilmesi için çalışma yürütülüyor. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Osmanlı Devleti'nin bir dönemine de adını veren lalenin yaklaşık 400 yıl önce Hollanda'ya götürüldüğünü hatırlattı. Hollanda'nın yılda yaklaşık 700 milyon dal üretim yapar hale geldiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, ayrıca Hollanda'nın simgesi haline geldiğini kaydetti. Lalenin ana vatanının Türkiye olması nedeniyle kendilerine önemli bir görev düştüğünü dile getiren Bağdatlıoğlu, laleyi ana vatanına döndürmek için bazı çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

1 MİLYON DAL ÜRETİLİYOR

Laleyi yeni yeni yetiştirme ve ihraç etme çalışmaları yapmalarının çok üzücü olduğunu vurgulayan Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu: "Lale soğanlarını, ana vatanı Türkiye'de yetiştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalar tamamlandığında bir milyon dal ihraç ettiğimiz laleyi bir kaç yıl sonra yüzmilyonlara çıkartacağız. Şimdilik deneme aşamasındayız. Lale, daha önce tamamen ithal gelen bir üründü ama en azından son yıllarda ithalatın önünü kestik. Laledeki Türk imajını yeniden getirmeye başladık. Türkiye'de üretilen laleleri Hollanda, Almanya, İngiltere, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Umarım, sadece lalenin ana vatanı olarak övünmek yerine kullanan ve üreten bir ülke haline gelebiliriz."

LALE ÜLKESİ TÜRKİYE
Bağdatlıoğlu, 1 milyon lale ihracatından yaklaşık 400 bin dolarlık gelir elde ettiklerini vurguladı. Türkiye'de lalenin doğal koşullarda oldukça fazla olduğuna dikkati çeken Bağdatlıoğlu, son zamanlarda bazı belediyelerin park ve bahçe düzenlemelerinde laleyi kullanmaya başladığını kaydetti. Bağdatlıoğlu, dünyadaki tüketicilerin artık "Türkiye'den lale mi geliyor" demeye başladıklarını dile getirerek, "Türkiye, lalesine kavuştu, inşallah yakında da soğanlarını üreten, ihraç eden bir ülke olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lale anavatanında üretime geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN