Yörük göçü coşkusu

Giriş Tarihi: 1.5.2014

Bu yıl 15'incisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali'nin resmi açılış töreni geniş katılımla gerçekleştirildi. Festivalde 250 bin kişi buluşacak

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 15'incisi düzenlenen Tarım ve Seracılık Festivali'nin resmi açılış töreni geniş katılımla gerçekleştirildi. Resmi açılış töreninin ardından geleneksel olarak düzenlenen Yörük Göçü Korteji gerçekleştirildi. Resmi açılış törenine katılan protokol üyeleri de Yörük Göçü Korteji'nin ön tarafında yer alarak coşkuya ortak oldu.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ

Bu yıl yeni Büyükşehir Yasası ile ilçe sınırlarının genişlemesi ve mahalle sayısın çoğalmasıyla Yörük Göçü Korteji'ne 41 mahalleden katılım gerçekleşti. Kumluca Belediyesi'nin organize ettiği Yörük Göçü Korteji'nde, Kumluca ve çevre yörelerden katılan vatandaşlar, kendilerine has kıyafetleriyle Yörük kültürünü canlandırdı. Kumluca Belediyesi Spor Kulübü'nün sporcuları, güreşçiler, Yörük kültürünü yaşatma dernekleri, domates, biber ve patlıcan figürleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatro ekibi, 7'den 70'e her yaştan vatandaş keçi, koyun, köpek ve develeriyle kortejde yerini aldı.

HER GÜN BİR ETKİNLİK

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, festivalin yurt içi ve dışından gelen misafirlerin de katılımlarıyla ulusal düzeyde gerçekleştirildiğini belirterek, "15'inci Tarım ve Seracılık Festivali, yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı Yörük Göçü Korteji'yle Türkiye'nin en büyük halk festivalleri arasında yerini aldı. Her gün bir etkinliğin gerçekleştiği festival kapsamında yaklaşık 250 bin kişi Kumluca'da biraraya gelmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörük göçü coşkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN