Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan'a tokat gibi yargı kararı

Isparta Belediye Başkanı Günaydın'ın şirketinde çalışırken sigorta primleri eksik ödenen inşaat ustası, tanınmış avukatlara karşı yürüttüğü hukuk savaşını avukatsız kazandı

Giriş Tarihi: 3.6.2014
İlkokul mezunu inşaat ustası Adil Mertoğulları (65), Antalya'nın tanınmış 3 avukatının savunduğu Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'a karşı açtığı eksik sigorta davasını, avukatı olmadan kazandı. 1989 ile 1994 yılları arasında Yusuf Ziya Günaydın'ın sahibi olduğu inşaat şirketinde taşeron ustabaşı olarak görev yapan Mertoğulları, bu süre içerisinde Günaydın'ın sadece 138 günlük sigorta yaptığını öğrendi. Emeklilik başvurusu yaptığı 2009 yılında sigorta primlerinde eksik olduğunu gören ve emekli olamayan Mertoğulları, geriye dönük haklarını kazanmak için hukuk mücadelesi başlattı. Antalya 4'üncü İş Mahkemesi tarafından görülen ve 2 yıl süren dava sonucunda Mertoğulları, Günaydın'ı mahkum ettirerek emekli olma hakkını kazandı.

PRİMLERİ ÖDEMEMİŞ

Yusuf Ziya Günaydın'ın Antalya'daki inşaatlarında 4 buçuk yılı aşkın süre ustabaşı olarak çalıştığını söyleyen Mertoğulları, beraberindeki 25'e yakın işçi ile birlikte Günaydın'a hizmet verdiklerini belirtti. Aralarında büyük bir dostluk bağı olduğunu ifade eden Mertoğulları, "O dönemlerde sigortamızı hiç kontrol ettirmedik. Çünkü bize yatırıldığı söyleniyordu. Benim hesaplamalarıma göre 2009 yılında emekli olma hakkını kazanıyordum. SGK'ya başvurduğumda Günaydın'ın yanında çalıştığım 4 buçuk yılda sigorta primimin sadece 138 gün yattığını öğrendim. Eksik prim ödemem bulunduğu için o tarihte emekli olamadım" dedi.

KENDİNİ AVUKATSIZ SAVUNDU

Prim ödemelerinde yaşanan sorunu Günaydın'a anlattığını ve Yusuf Ziya Günaydın'ın suçu muhasebecisine attığını anlatan Adil Mertoğulları, "2009 yılında yaptığımız ilk görüşmede bana tüm hatanın muhasebecisinden kaynaklandığını söyledi ve mağduriyetimi gidereceğinin sözünü verdi. Aradan yaklaşık 2 ay geçti ve hiçbir şey yapmadı. Telefon ile aradığımda bana hakaretvari söylemlerde bulunup, aramızdaki hesabın kapandığını söyledi. Ben de gidip kendisinden şikayetçi oldum. 2012 yılında dava görülmeye başlandı. 2 yıl süren mahkemenin sonucunda hakim Yusuf Ziya Günaydın'ı suçlu buldu ve kendisini 18 aylık sigorta primimi ödemeye mahkum etti" ifadelerini kullandı.

YAKASINI BIRAKMAYACAĞIM
Günaydın'ın yanında çalıştığı dönemde eşi ve çocuklarını tedavi ettirebilmesi için şirketten kendisine bazı evraklar verildiğini, mahkeme sürecinde bu evrakların da sahte olduğunun anlaşıldığını aktaran Mertoğulları, "Bu kişi bizi açıkça kandırdı. Yıllarca yanında kendisine hizmet verdik. Ama karşılığı bu oldu. Ben hep adalete ve haklı olduğuma inandım. Bu yüzden hiç avukat tutmadım. Allah hakimden razı olsun. Benim haklı olduğumu ortaya çıkardı. Şimdi emekli olabiliyorum. Ama Günaydın'dan alacağım bir 18 aylık süre daha var. Tüm haklarımı alana kadar yakasını bırakmayacağım" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan'a tokat gibi yargı kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN