Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dikkat! 40 derece sıcak öldürebilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya'da hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkacağını açıkladı, uzmanlar ölüm uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün Antalya'da hava sıcaklığının 40 derece ve üzerine çıkacağı tahmininde bulundu. Bu hafta için sıcak hava dalgası uyarısında bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne göre özellikle bugün hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olacak. Antalya'da bugün hava sıcaklığının 40 dereceyi aşması bekleniyor.

ISI ÇARPMASINA DİKKAT
Uzmanlar da 40 derecenin üzerindeki sıcaklıkların, insan hayatını tahdit eden ısı çarpması ile güneş çarpması, ısı krampı veya ısı yorgunluğuna yol açabildiği uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sıcak uyarısıyla birlikte internet sitesinden sağlıkla ilgili uyarıda da bulunarak, aşırı sıcakta fiziksel aktivite ve sıcağa maruz kalma zamanına bağlı olarak görülen ısı çarpmasında, vücudun serinletilmesi için terleme sağlayan, sıcaklık kontrol sistemi duracağı için insan hayatı için riskli bir durum yaşandığını belirterek, "Yükselen vücut sıcaklığının acilen düşürülmemesi halinde beyinde hasar oluşabiliyor ya da durum ölümle sonuçlanabiliyor" dedi.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, resmi internet sitesinde, ısı dalgasından korunmanın yöntemleri ise şöyle sıralandı: "Hareketler yavaşlatılmalıdır. Yaz kıyafetleri giyilmelidir. Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçınılmalı. Protein gibi metabolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden uzak durulmalı. Su veya alkol içermeyen sıvılar bol miktarda içilmeli. Epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini arttırmadan önce bir doktora danışmalıdır. Alkollü içecekler içilmemeli. Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın. Evlerdeki ve diğer binalardaki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır. Güneş altında fazla kalmayın. Çocukları ve küçük ev hayvanlarını kapalı otomobilde asla yalnız başlarına bırakmayın. Kapalı bir araçta sıcaklık 60 dereceye çıkabilir. Böyle bir sıcaklığa maruz kalma ölümle sonuçlanabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat! 40 derece sıcak öldürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN