Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adrasan'da tatil devam ediyor

Büyük bir yangın felaketi ile sarsılan Adrasan, terk edilmiş mahalle görünümünden kısa zamanda kurtuldu

Giriş Tarihi: 3.7.2014
Büyük bir yangın felaketi ile sarsılan Kumluca'nın Adrasan mahallesi, bir süreliğine terkedilmiş kasabaya döndü. Ancak bölgede turizm faaliyeti devam ediyor. İşletme sahipleri, yangının ardından Adrasan'ın tümüyle yanıp yıkıldığı yolunda yanlış bir algı oluşmasından şikayetçi. Orman yangınının ardından bölgedeki işletme sahipleri de yangından etkilenen işletmelere yapılabilecek yardımı görüşmek amacıyla toplantı düzenledi. Toplantıda alınan karar gereği oluşturulan komitenin Başkanı Ömer Özer, Adrasan'da meydana gelen yangında bölgede yer alan 200 otelden sadece 5'inin etkilendiğini, bunun dışında hayatın normal şekilde devam ettiğini söyledi. Yangından etkilenmeyen işletme sahipleri olarak, etkilenen işletme sahiplerine yardımcı olabilmek amacıyla bir araya geldiklerini ifade eden Özer, oluşturdukları komite ile hem işyerleri yananlara yapılacak yardımları hem de Adrasan ile ilgili sorunları takip edeceklerini anlattı. Yangından etkilenen işletmeleri tekrar ayağa kaldırmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini dile getiren Özer, "Bütün kamuoyu, turizme gönül veren insanlar bilsin ki Adrasan'da turizm devam etmektedir. Hizmetlerimiz en iyi şekilde verilmektedir" dedi.

KIYI KENAR ÇİZGİSİ

Bölgedeki işletme- ciler Adrasan'ın sorunlarıyla ilgili bir de dernek kurmayı planlıyor. Komite Başkanı Özer, bundan sonra sorunlara dernek vasıtasıyla çözüm arayacaklarını belirterek en büyük sorunlarının kıyı kenar çizgisi olduğunu söyledi. Adrasan'da iki kez kıyı kenar çizgisi çizildiğini hatırlatan Özer, "Mevcut işletmeler ilk çizgiye göre oluşturuldu. İkinci kıyı kenar çizgisi ise işletmeler yapıldıktan sonra çizildi. Aynı irade tarafından çizilen ikinci çizgi, bütün işletmeleri mağdur etmiştir. Biz kıyı kenar çizgisinin eskiye dönmesini veya iki çizim arasında ihtilaf olduğu için yeniden çizilmesini istiyoruz. Böylece yaşanan sorunlar da ortadan kalmış olacaktır" dedi.

BİLANÇO BELLİ

Adrasan'daki orman yangınının bilançosu da belirlendi. Yapılan incelemede 250 bin ağacın zarar gördüğünü belirlendi. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, yanan 120 dönümlük ormanlık alanda zarar gören 250 bin ağacın yerine yangına dayanıklı ağaçlar dikileceğini söyledi. Türk, "Ekiplerimiz tarafından yanan ağaçlar tek tek işaretleniyor. Bu ağaçlar kesilecek. Orman yangından temizlenip. Yerine yenisi dikilecek" diye konuştu.

YOLLAR AÇILACAK

Mustafa Türk, bir daha ormanda çıkabilecek yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için bölgede yollar açılacağını da belirterek, "Orman ile yerleşim yeri arasında mesafe olacak. Bu mesafenin aralığı bölgenin yapısına göre değişecek. Burada amaç ormanda çıkabilecek yangının yerleşim yerine, otele, pansiyona, restorana sıçramasını önlemek" dedi. Bölgeyi eski haline dönüştürmek için iki yöntem izleyeceklerini bildiren Türk, "Havadan tohum atarak ve fidan dikerek bölgeyi yeniden yeşerteceğiz" ifadesini kullandı.

ŞÜPHELİ SAYISI 3'E DÜŞTÜ
Öte yandan güvenlik güçleri yangın çıkmadan önce bölgeden hızla ayrılan biri plakasız iki motosiklet ile bir otomobilin peşine düştü. Bu araçların ormandan çıkış sonrası nereye gittiğini belirlemek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirten jandarma ve polis kesin delil için çalıştıklarını, her ihtimali değerlendirerek sonuca ulaşmaya çalıştıklarını bildirdi.

BAŞKAN ÇETİNKAYA'DAN ÇÖZÜM SÖZÜ
Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya yanan bölgede turizm tesisi yapılacağı iddialarını sert bir dille yalanladı. Çetinkaya, "Burası Türkiye'nin ve dünyanın en cennet köşelerinden birisi. Kumluca ve Adrasan halkının içi rahat olsun. Orası yetkili kurum tarafından temizlenip tohumlanacak. Zaten 1-2 yıl içinde orası yeşil bir örtüyle kaplanır. Biz bu işin takipçisiyiz" ifadesini kullandı. Bölgenin planlanması konusunda da çalışma yürütüldüğünü kaydeden Çetinkaya, "Şu an Ankara'da bu konu üzerinde çalışıyoruz. Maalesef bölgede imar olmadığı için derme çatma bir yapı ortaya çıkmış. Biz ilgili bakanlıkla görüşüp bu konuyu artık çözüme kavuşturacağız. Dünyaca tanınan bir turizm bölgesi olan Adrasan'da Antalya'ya yakışan bir görüntü olacak" diye konuştu.

TEMİZLİK ÇALIŞMASI
Bölgede hasar tespit çalışmalarının ardından Kumluca Belediyesi ekipleri ile yangında işletmeleri zarar gören otel ve restoran sahipleri ise temizlik çalışmaları yapıyor. Yangında kendisinin de konakladığı oteli ve restoranı yanan Hatice Yorgancı, 3 gündür otellerinin bahçesinde şans eseri yanmayan çardakta kaldıklarını ifade etti. Yorgancı, "Biz sadaka istemiyoruz. Geri ödemeli yardım istiyoruz. İşyerimi yeniden ayağa kaldırmak istiyorum. İnsanlar Adrasan'a sahip çıkıyor. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda müşterimiz aradı ve 'Bu yıl tatilimizi Adrasan'da yapacağız' diyerek bize destek oldular. Aynı hassasiyeti yetkililerden de bekliyoruz" dedi.

1 MİLYONLUK ZARAR

Oteli yanan işletmecilerden Kuvay Şanlı ise yangında itfaiyecilerin canla başla çalıştığını ancak koordinasyon sıkıntısı olduğunu söyledi. Yangında yaklaşık 1 milyon liralık zararlarının oluştuğunu dile getiren Şanlı, maddi kayıptan çok otelin içerisindeki ve çevresindeki 30-40 yıllık ağaçların yandığına üzüldüğünü ifade etti.

ADRASAN'A DESTEK

Yangının ardından bölgeye tatile gelen Mustafa Serbest de Adrasan'a destek olmak amacıyla bölgede tatil yapmayı tercih ettiğini söyledi. Bölgeye geldiğinde yanan ormanları görünce içinin burkulduğunu anlatan Serbest, "Manzara çok üzücü ama burayı devlet, işletmeciler ve biz turistler olarak yeniden ayağa kaldırabiliriz. Umarım Adrasan eski güzel günlerine yeniden kavuşur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adrasan'da tatil devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN