Beyin ölümlerinde organ bağışı düştü

Giriş Tarihi: 12.8.2014

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2014 yılının Ocak ve Haziran ayları arasında 859 hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Buna karşın sadece 196 aile organ bağışında bulundu

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2014'ün ilk 6 ayında Türkiye'de 859 hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Organ koordinatörlerinin bire bir görüşmelerine rağmen sadece 196 aile beyin ölümü gerçekleşen yakınının organlarını bağışladı. 2013'ün 6 aylık döneminde; 910 hastanın beyin ölümü gerçekleşmiş ve 213'ünün organları bağışlanmıştı. Organ nakli koordinatörleri Türkiye'de organ bağışının düşmesine veya bağış oranının aynı kalmasına bir anlam veremediklerini açıkladı.

AVURAPA'DA YÜZDE YÜZ

Organ nakli koordinatörleri Türkiye'de beyin ölümü gerçekleşen her dört kişiden birinin organları bağışlanırken; bu rakamın Avrupa'da yüzde yüz olduğunu bildirdi. Avrupa'da beyin ölümü gerçekleşen her hastanın yakınının gönüllü bağışçı olmasına da dikkat çeken organ nakli koordinatörleri, "Bunca aydınlatıcı açıklamaya rağmen beyin ölümü gerçekleşen hastanın yakınının en çok, 'Ölümün ardından öbür dünyada dirildikten sonra organları lazım olur. Bağışlayamam' diyor" diye konuştu.

70 BİN ORGAN İHTİYACI

Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan ise Türkiye'de 20 bini acil olmak üzere 70 bin böbrek hastasının organ beklediğini söyledi. Organ naklinde en önemli bağışın beyin ölümü gerçekleşmiş hastadan yapılan nakil olduğunu belirten Mehmet Şahan, "Beyin ölümü gerçekleşmiş hastanın organları toprak altında kalıp çürüyecek. Bağışlansa başkalarına can verecek. Beyin ölümünde organ bağışının düşmesi diyaliz merkezlerinin gelirini arttırması anlamına geliyor. Türkiye, her yıl 70 bin böbrek hastasına 5 milyar dolar diyaliz ücreti ödüyor. Bu nedenle beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organlarının bağışını yüzde yüze çıkarmalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyin ölümlerinde organ bağışı düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN