Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göl için su orucuna

Burdur Gölü'nün kurumasına dikkat çekmek için düzenlenen 'Su Orucu' tüm dünyada bugün tutulacak. Bir milyona yakın katılım bekleniyor

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Son 25 yıldır yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Burdur Gölü için Lisinia Doğa, Göle Yas Belgesel ekibi ve Göle Hayat Derneği tarafından başlatılan farkındalık oluşturma hareketi kapsamında bugün 'Su Orucu' tutulacak. Burdur Gölü'nün kurtulmasını isteyen gönüllüler bugün Burdur, Türkiye ve dünyanın her yerinde bir gün boyunca su kullanmayacak. Ulusal ve yerel basının yanı sıra sosyal medyada haberlerle büyük yankı uyandıran etkinliğe tüm dünya üzerinde 1 milyona yakın insanın katılması bekleniyor.

YARIN 'GÖLE YAS' BULUŞMASI VAR

Burdur Gölü için harekete geçenler yarın da göl kenarında 'Göle Yas' buluşması gerçekleştirecek. 20 bine yakın insanın Burdur Gölü kenarında buluşmasının beklendiği etkinlikte bir gün önce tutulan su orucunda tüketilmeyen sular sembolik olarak göle dökülecek. Etkinliklere Türkiye'nin hemen her kesiminden destek yağıyor. Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra siyasi partilerin yetkilileri, milletvekilleri, belediye başkanları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı kampanyaya desteklerini açıkladı.

FESTİVAL HAVASINA BÜRÜNECEK
'Göle Yas' buluşması sanat dünyasının da büyük ilgisini çekti. Pek çok sanatçı Burdur Gölü'nün kurumaması için ortaya koyulan çabaya desteğini açıkladı. Pek çok sanatçı da Pazar günü Burdur'a gelerek bizzat etkinliklere katılacak. Sanatçıların katılımı ile 'Göle Yas' buluşması verilecek konserler ve dans gösterileri ile tam bir sanat festivaline dönüşecek.

DESTEK VEREN SANATÇILAR
Turgay Erdener (Besteci) Rokus de Groot (Besteci), Özgür Can Alkan (Besteci) , Erkan Oğur (Müzisyen), Sümer Ezgü (Müzisyen), Selva Erdener, Dilek Türkan, Görkem Ezgi Yıldırım (Solist), Derya Türkan (Klasik Kemençe), Olgu Kızılay, Efdal Altun, Çağ Erçağ, (Borusan Dörtlüsü'nün üç yaylısı), İbrahim Yazıcı (Şef - Piyanist), Karsu Dönmez ve Grubu , Arpanatolia - Ferhat Erdem(Sipsi,Cura Vokal) , Çağatay Akyol (Arp) Ritm, Ahmet Kanneci (Gitar) - Ekrem Öztan (Klarnet) Ahmet Baran (Kanun), Burak Çakır (Ritm), Pelin Başar (Ney), Meriç Fıratlı (Keman), Emre Kesim (Perkisyon), Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu (30 Kişi), Ziya Azazi (Dansçı, koeragraf), Uğur Seyrek (Koreograf), Deniz Kılınç (İstanbul Balesi Başdansçısı), Deniz Alp (Dansçı MDT), Gonca Özmen (Şair)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göl için su orucuna
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN