Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortopedik engelli Selen sorun oldu

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Ortopedik engelli Selen sorun oldu

Antalya'da sınıf arkadaşlarına zarar verdiği iddia edilen 7 yaşındaki ortopedik engelli Selen, diğer öğrencilerin velileri tarafından istenmiyor. Milli Eğitim soruna çözüm bulmaya çalışıyor

Antalya'nın Muratpaşa ilçesi Piri Reis İlköğretim Okulu'nda öğrenci velileri arasında engelli öğrenci tartışması yaşanıyor. Cevat Sargın ve Yıldız Albayrak Sargın çiftinin 7 yaşındaki ortopedik engelli kızları Selen Sargın diğer öğrenciler ve veliler tarafından dışlandı. Yüzde 30 ortopedik engeli olduğu için dışlandığı öne sürülen öğrencinin engelliler okuluna gönderilmesi isteniyor. Aile bunu kabul etmeyince diğer veliler çocuklarını okula göndermemeye başladı.

AİHM'YE KADAR GİDECEĞİZ

Sargın Ailesi çocuklarının okul çağına gelmesiyle birlikte sorun yaşamaya başladıklarını iddia etti. Psikolojik danışmanlık yapan Cevat Sargın, kızının geçirdikleri trafik kazasının ardından ortopedik engelli kaldığını, güzel bir anaokulu süreci yaşadığını belirterek, "İlkokula başladıktan sonra ilkokul öğretmeni çocuğumuzu kabul etmedi. Çocuğu okuldan göndermek için her türlü suistimali yaptı. Duygusal istismar uyguluyor, dışlıyor, velileri kışkırtıyor. Şu an kızım ikinci sınıfta. Geçen yıl da aynı problemler oldu. Geçen yılki soruşturmada öğretmen taçlandırıldı. Öğretmen problemi sürdürmeye devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çoğunluğun dediği doğrudur mantığıyla olayı kapatmaya gitti" dedi. Öğretmenin çocuğunu sınıfa almadığını iddia eden baba Sargın, "Sesimizi duyurmak istiyoruz. Sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar konuyu taşıyacağız. Umarım bu ayıp kısa sürede temizlenir" diye konuştu. Anne Yıldız Albayrak Sargın da engelli öğrencilerin ihmal edildiğini ileri sürerek şunları söyledi: "Adı kaynaştırma eğitimi ama uygulanan ayrıştırma eğitimidir. Engelli çocuk, bir birey olarak okula kabul edilmiyor. Rapor alındıktan sonra bu çocukların hayatı bitiyor. Kızımın yüzde 30 yürüme engeli var. Başka okula nakil olması problemi çözmeyecek."

VElİLER ŞİKAYETÇİ
Öğrenci velilerinden Mehmet Duran, torununun Selen ile aynı sınıfta olduğunu dile getirerek, "Biz engelli bir öğrenciyi yadırgamıyoruz. Ama çok büyük rahatsızlık çekiyoruz. Torunumu korkudan okula gönderemiyorum. Akşam çocuk ağlayarak geliyor. Bütün çocuklar rahatsız" diye konuştu.

25 VELİ ŞİKAYETÇİ
Emine Öztürk isimli veli 25 velinin bu konudan şikayetçi olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: " Aile bizi dinlemiyor. Engelli bir ailenin çocuğuyum ve onların neler yaşadığını iyi biliyorum. Aile de çok iyi biliyor. O çocuk için burası iyi eğitim aldığı bir yer değil. Bizim çocuklarımız da geride kalıyor. Bizi biraz dikkate alsınlar. İlçe Milli Eğitim Müdürü 'Çocuklarınızı okula gönderin' diyor. Biz çocuklarımızı okula yollamayacağız. Güvencemiz yok. Arkamızı döndükten sonra çocuğumun başına ne geleceğini bilmiyoruz. İtme var, kalem sokma var. Geçen yıl çocuğumun az kalsın gözüne giriyordu kalem. Çocuğun ailesi tarafından eğitimini alacağı yere götürülmesini istiyoruz. O çocuk harcanıyor, bizim çocuğumuz da harcanıyor."

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OKULDA
Velilerin şikayetlerinin ardından okula İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Karabacak geldi. Öğrenci velileri ve okul yönetimi ile konuşan Karabacak, ardından Sargın ailesini müdürlüğe davet etti. Karabacak, velilere, aile ile konuyu görüşeceklerini ve gerekeni yapacaklarını söyledi.

Uzman görüşü:
Psikolog ve Aile Danışmanı Bengü Torosluoğlu Küçük, engelli bireylerde görülen saldırganlık ve öfke kontrolü problemlerinin yetersizlik duygusu ile bağlantılı olabileceğini belirterek, "Bedensel engelli bireylerde yaşamsal zorluklar ve sosyal baskı nedeniyle oluşabilecek bu duyguları kontrol altına alabilmek ve daha sağlıklı ilişkiler sürdürebilmek için psikolojik destek almaları çok işlevsel olabilmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortopedik engelli Selen sorun oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN