Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık YARGIN: Saatli maarif takvimi

Giriş Tarihi: 29.12.2014
İki gün sonra 2014'ü tarihteki yerine koyacağız. Yılların bitmesine sayılı günler kaldığında usumda birer ikişer uçuşan takvim yaprakları beliriverir. Ortasında günün tarihi olan, iki yanındaki saatlerin altına sıralanmış namaz vakitleri güneş, öğle, ikindi… özlü sözler… Büyük Saatli Maarif Takvimi'nin yapraklarından başka bir şey değildir onlar.
Aralık ayının son günlerinde babamın koltuğunun altında her yıl evimize büyük bir hediye gelirdi. Ailenin birlikte kabul ettiği geride bırakılan yıla minnet, gelene neşe atfetmemizi sağlayan mucizevi 365 yaprakla her günümüze hediye. Ninemin yatsı namazını kıldıktan sonra yerinden koparttığı, dikkatle okunduktan sonra, özenle odasındaki komodinin dantel örtüsü altına istiflenen hazine değerindeki yapraklar.
Bir kültür öğesi olarak hayatımızdaki yerini alan Saatli Maarif Takvimini bu kadar meşhur eden nedenler sanırım; her bir kullanıcı için farklı önem taşıyan özelliklerinde gizli olmalı. Ancak bildiğim bir şey var ki; Saatli Maarif Takviminin günümüzde de benim gibi tiryakilerinin olduğu. Eğer böyle olmasaydı; Hacı Kasım Efendi'nin 1860'da yayınladığı ilk Saatli Maarif Takvimi'nden 154 yıl sonra android uygulaması ceplerimize girmiş olabilir miydi?
Birçoğumuzun duygusal dünyasını renklendiren, nostaljik çağrışımlar yaptıran bu sihirli takvim yapraklarında neler vardı da tiryakilik yarattı gelin birlikte bir göz atalım.
Çoğu İstanbul manzaralarının yer aldığı renkli kartonundan başlıyorum. Duvarlarımızın süsü olmasının yanında her bir resim de yeni hayaller kurmama sebep olurdu.
Günün yemeği. Çocukluğumuzda annem ne zaman sevmediğimiz sebze yemeklerini yapsa takvim yaprağından kontrol eder eğer uygun olursa epey bir deli ederdik" niye sen yemek çeşidi bilmiyor musun ki…".
Günün o tarihteki önemli olayları. (Ruz-u Kasım İptidası) bir manası vardı elbet ama anladıklarımla çok zihin oyunları oynar, hayallerimin sınırlarını zorlardım.
Günün o tarihteki önemli olayı Louis Bleriot'nun uçakla Manş Denizi'nin geçmesi olsun, o gün içinde asla başka bir yerde karşılaşamayacağım bir bilgi ile hayal sınırlarımı zorlar; hop bir kuşun kanadında Manş'ı geçiverirdim.
Bugün gittigidiyor.com Koleksiyon kategorisinde 16.66 tlye 18 Eylül 1959 tarihli Saatli Maarif Takvimi yaprağını satıyor.
Yapraktaki günün özlü sözü "Kanun, aile, adalet ve sevgi olmasa idi insanlar, hayvanlardan daha aşağı olabilirdi. Aristo" Saatli Maarif Takvimi'nden bugünlere manidar bir gönderme olarak karşıma çıkıyor.
Kütüphanemde bulunan1972 basım Altın Kitaplar Nobel Armağanı serisi şömizli mis gibi kokan Pastoral Senfoni-Dar Kapı romanını sahaftan aldığım an aklıma geliyor. Zira bu kitabın sayfaları arasından bana ulaşan Saatli Maarif Takvimi'nin yaprağını hatırlıyorum. Yapraktaki özlü söz Andre Gide ait kütüphanemden alıyorum kitabımı takvim yaprağı hangi sahibi koymuş ise onun koyduğu sayfalar arasında öylece duruyor. Tekrar okuyorum "Doğum oranı çok olan bir ulustan, insan hayatına önem vermesi, aynı biçimde her kişiye saygı göstermesi beklenemez. Andre Gide" Benim Saatli Maarif Takvimi tiryakiliğim bugün bu yazıyı yazarken daha başka anlamlara bürünüyor. Çocukluğumun komodin üstlerinden, evimizin duvarlarına, ailemizin kültürünün bir parçası Saatli Maarif Takvimi gibi topluma mesaj veren basit yöntemlere ihtiyaç olduğunu anlıyorum.
Saatli Maarif Takviminin akıllı telefonumda yer almasının anlamının tiryakilikten daha fazla moral ihtiyacıma cevap verdiğini iyice anlıyorum.
Mutlu yıllar efendim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık YARGIN: Saatli maarif takvimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN