Türkiye'nin en iyi haber sitesi

OP. DR.ÜNAL YİRMİBEŞ: Rahim ameliyatlarında konfor

Giriş Tarihi: 13.2.2015
Kadınlarda sezaryen ameliyatından sonra en sık yapılan ameliyat Histerektomi (rahim ameliyatı) operasyonu, rahimin çeşitli nedenlerden dolayı, yumurtalıklarla birlikte veya yumurtalıkların bırakılarak vücuttan çıkarılmasıdır. Rahim ameliyatı gerektiren durumlar arasında; rahimde 'miyom' denilen oluşumların varlığı (en sık neden), tıbbi tedaviye yanıt vermeyen anormal rahim kanamaları, rahim sarkmaları, rahim ve yumurtalıklara ait ciddi karın ağrıları ile birlikte olan yapışıklıklar, yumurtalık rahim ağzı veya rahme ait kanserler, rahim iç zarının kalınlaşması, karın alt bölgesindeki abseler ve ileri evre endometriosiz (çikolata kistleri) gibi hastalıklar sayılabilir.

AMELİYAT NASIL YAPILMALI?
Rahim alınması ameliyatları 3 farklı şekilde yapılabilir. En yaygın yöntem açık ameliyat ile rahimin alınmasıdır ve Türkiye' deki rahim operasyonlarının yüzde 95' i bu şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatının yaygın olarak kullanılma sebebi teknik alt yapı ve bu konuda yoğunlaşmış eğitim almalarıdır. Bu operasyon sonrasında, iyileşme uzun sürer, kesi yerine bağlı enfeksiyon riski yüksektir, ameliyat yerinin açılıp fıtık oluşması riski bulunmaktadır. Hastanın karnında geniş bir operasyon izi kalır, normal aktivite ve iş hayatına dönüşü uzun zaman alır. Diğer ameliyat rahmin vajinal yoldan alınmasıdır. Özellikle rahim sarkması şikayetleri için uygun bir tekniktir. Hasta açısından çok konforlu olup vücudun hiçbir yerinde kesi yoktur ve tamamen vajina içinden yapılır. Hastanede yatış ve iyileşme süreci kısadır. Bu operasyonun dezavantajı operasyon esnasında karın içi tam görülemediğinden, bağırsak ve idrar kesisi travmalarının olabilmesi, eğer varsa diğer karın içi patalojilerinin gözden kaçmasıdır.

DOKTOR İÇİN EN UYGUN YÖNTEM

Laparaskopik rahim ameliyatları, hem hasta hem de ameliyatı yapan doktor için konforlu ve güvenlidir. Bu operasyonda karna 1cm'den küçük 3 adet delik açılarak, kamera yardımı ile monitörden operasyon yönetilir. Tüm karın içi rahatlıkla incelenerek, görüntüleme yapılır. Hastanede yatış süresi kısa, iyileşme vajinal ameliyat gibi hızlı, ağrı sadece ameliyat günü olmaktadır. Diğer operasyonlardaki enfeksiyon, fıtık, diğer organların zarar görme riski en aza indirilmiştir. Yara izi kalmaz ve pansuman ihtiyacı olmadığından hastalar daha kısa sürede yaşamlarına devam etme şansı bulurlar.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
OP. DR.ÜNAL YİRMİBEŞ: Rahim ameliyatlarında konfor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN