Kartlar kalacak A-Kent gidecek

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Kartlar kalacak A-Kent gidecek

Akıllı kart sisteminin değişecek olması vatandaşta, 'Mevcut kartlar ne olacak' endişesi yarattı. Başkan Türel tereddütleri giderdi: Sistem değişecek ama kartlar değişmeyecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, toplu ulaşımda kullanılan akıllı kart sistemiyle ilgili müjde verdi. Türel, gündemle ilgili konuları, yapımı süren Antalyaspor Tesisleri şantiyesinde gerçekleşen basın toplantısında değerlendirdi. Akıllı kart sisteminde A-Kent firmasına kayyum atanmasıyla başlayan hukuki sürecin devam ettiğini hatırlatan Türel, A-Kent firması ile tasfiye sürecinin kısa sürede çözüleceğini söyledi.

KART DEĞİŞİMİ OLMAYACAK


Türel, yeni düzenlemeye vatandaşları mağdur etmeden geçileceğini açıkladı ve kart sahibi vatandaşların içini rahatlattı. Türel, şu anda 1 milyon vatandaşın toplu ulaşım kartına sahip olduğunu belirterek, "İçinde paraları var. Bir anda kesip atmak, vatandaşımızın mağduriyetine neden olabilir. Mevcut kartların kullanımı yeni uygulamada da aynen devam edecek. Kart değişimi olmayacak. Yeni sistemde de mevcut kartlar kullanılacak" diye konuştu. Türel, toplantıda projelerin daha detayları ortaya çıkmadan eleştiren sivil toplum kuruluşlarına (STK) da tepki gösterdi. Boğaçayı Projesi'ni örnek gösteren Türel, "Bizler henüz projeyi bile sunmamışken, projenin ne olduğu, kimin hazırladığı bilinmeden, bazı sivil toplum örgütlerinden biz bu işi yaptırmayız nidaları yükseliyor. Çarşı her şeye karşı gibi, bizim çarşının da her şeye karşı olması, bizim ortaya koyduğumuz işbirliği şevkini ortadan kaldırıyor. Bu tavır, katkı almayı beklediğimiz, sivil toplum örgütlerine olan güvenimizi kaybetmemize neden oluyor" dedi.

İKİNCİ ÇILGIN PROJE

Boğaçayı Projesi'nin öncelikle bir taşkın önleme projesi olduğunu anlatan Türel, "2003 yılında burada bir sel felaketi yaşandı. Proje gerçekleşmezse o zaman Antalya için felaket olur" dedi. Taşkın önleme projesinin yanı sıra yat limanları, marinalar, aktivite alanları, restoranlar gibi halkın istifade edeceği ünitelerin yer alacağı bir rekreasyon alanının planlandığını vurgulayan Türel, "Antalya'ya çok önemli bir marka değer kazandıracak bir vizyon proje. Kanal İstanbul'un ardından Türkiye'nin ikinci çılgın projesi" diye konuştu. Projede dünyada bu konunun en iyisi olan bir Amerikalı bir İngiliz firmanın çalıştığını, Türk akademisyenlerden de destek aldıklarını ifade eden Türel, STK'ların 'akademik görüş yok' sözlerine cevaben, "Proje Eylül ayında sivil toplum örgütlerine sunulacak. Uzmanlar tespih gibi dizilecekler, anlatacaklar" dedi.

KONYAALTI GELECEK YAZA

Mimarlar Odası işbirliğinde ilerleyen Konyaaltı Sahili Projesi ile ilgili son durumu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Türel, yarışma projesini kazanan Mucip Ürger ve ekibinin avan proje hazırladığını söyledi. Projenin 1 milyon 172 bin 158 metrekarelik bir alanda gerçekleşeceğinin dile getiren Türel, "Ekim ayında avan projenin tamamlanmasını bekliyoruz. 2016 başında ihaleyi gerçekleştirebileceğiz. Gelecek yıla sahil kısmını yetiştirmeye çalışacağız" diye konuştu. Kundu'dan Belek ve EXPO alanına uzanacak yol projelerini de açıklayan Türel, "Kundu'da 103 bin yatak, Belek'te de 70 bin yatak var. İki bölgedeki turisti EXPO'ya getirecek bir prestij yolu hayata geçecek. EXPO'dan önce açılacak" dedi. Türel, proje ile Kundu ve Belek'i de birbirine bağlayacaklarını ve iki turizm bölgesi arasını 4.5 kilometreye yani 7 dakikaya düşüreceklerini anlattı. Toplam 16.5 kilometrelik yol projesinin bedelinin 46 milyon 500 bin lira olduğu öğrenildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kartlar kalacak A-Kent gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN