Mağarada zorlu keşif

Türk mağaracının önderliğindeki 12 kişilik gönüllü Rumen ekip, günlerce gün ışığı görmeden Pınargözü Mağarası'nı keşfediyor

Giriş Tarihi: 23.8.2015
Mağarada zorlu keşif
Türk mağaracıların önderliğindeki 12 kişilik gönüllü Rumen ekip, günlerce gün ışığı görmeden Pınargözü Mağarası'nda haritalandırma çalışması yapıyor. Ekip, uzunluğu tartışma konusu olan Isparta'nın Yenişarbademli ilçesindeki Pınargözü Mağarası'nda zor koşullarda çalışıyor.

SADECE AĞUSTOS AYINDA

Mağaradan çıkan suyun sadece yılın bir döneminde azalması nedeniyle çalışmalarını ağustos ayında gerçekleştirebilen ekip, 40 metreyi bulan şelalelerle ve yüksek su debisiyle mücadele ediyor. Kurulu hat üzerinde 9 saatlik yolculuğun ardından dışarı çıkan ekiptekiler, bir gün dinlendikten sonra yeniden çalışmalara başlıyor. Zor şartlar altında çalışmalarını sürdüren ekip, mağarada bu yıl 10,5 kilometre mesafeye ulaştı.

FRANSIZLAR 16 KM DİYOR

Fransız mağaracılar, 2011 yılında çalışmalarını haritalandırarak mağaranın uzunluğunun 16 kilometre olduğunu öne sürdü ancak bu kanıtlanamadı. Mağaranın uzunluğunun tam olarak belirlenebilmesi amacıyla Milli Parklar ve Doğa Koruma Genel Müdürlüğü 2011 yılında proje hazırlama kararı aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mağarada zorlu keşif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN