Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ücretsiz dediler dershane oldular

Muratpaşa Belediyesi'nin eğitimde fırsat eşitliği için kurduğu MURGEM'de öğrencilerden bin 250 lira kırtasiye ve kitap ücreti alması tartışma yarattı

Giriş Tarihi: 17.10.2015
Ücretsiz dediler dershane oldular
Muratpaşa Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (MURGEM) açıldı. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve sosyo- ekonomik yoksunluk yaşayan öğrencilerin eğitimine destek sağlanması amacıyla kurulduğu açıklanan merkezde öğrencilerden istenen ve dershane fiyatlarıyla yarışan seviyedeki para tartışma yarattı.

KURSLAR ÜCRETSİZ OLMALI

Bu yıl 600 lise mezunu ve 300 lise son sınıf öğrencisine üniversiteye giriş sınavları için eğitim desteği verecek merkezde öğrencilerden kırtasiye, soru bankası ve kitapçıkların karşılığı olarak bin 250 lira talep edildi. Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mustafa Çoban, açılan kursların ücretsiz olması gerektiğini savundu. Bir öğrencinin bir yıllık kırtasiye ve soru bankası masrafının en fazla 250 TL olacağını vurgulayan Çoban, "Sadece kırtasiye masrafları için istenen bin 250 TL çok yüksek bir bedel. Zaten dershane fiyatları da 2 bin TL'den başlıyor. Bu fiyatlarla dershanecilik hizmeti verilmiş oluyor" diye konuştu.

HEM İLE PROTOKOL YAPILSIN

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün lise öğrencilerine, Halk Eğitim Merkezleri'nin (HEM) de mezun olan öğrencilere ücretsiz kurs verdiğini hatırlatan Mustafa Çoban, "Zaten öğrencilere ücretsiz kurs düzenleniyor. Hatta öğrencilere öğretmenlerini seçme şansı da veriliyor. Muratpaşa Belediyesi de Milli Eğitim ile bir protokol imzalayarak bu işi ücretsiz yapabilirdi. Kurslar için fiziki şartları belediye hazırlar, eğitimi Halk Eğitim verirdi" diye konuştu.

KİM DENETLEYECEK

Mustafa Çoban, MURGEM'le ilgili bir diğer önemli konunun denetim olduğunu ifade etti. MURGEM konusunda Muratpaşa Belediyesi ile Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü arasında protokol imzalanmadığını anlatan Mustafa Çoban, "Açılan kurslarda milli eğitimin kendi müfredatı uygulanmalı. 'MURGEM'de hangi müfredat uygulanacak, yıllık plan uygulanıyor mu, öğretmenler nasıl belirlendi, kim tarafından denetleniyor' gibi soruların cevap bulması gerekiyor. Devletin kendi eğitim kurumları bile 2 yılda en az 1 kez denetleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı onayı ve denetimi olmadan bu tip eğitimler yapılamaz" diye konuştu.

27 ÖĞRETMEN
Kızılsaray Mahallesi'nde, eski bir dershaneden boşalan binada kurulan MURGEM, 15 derslik, 10 idari oda ve 1 etkinlik salonuna sahip. Merkezde 27 uzman öğretmen görev yapıyor. Merkezde YGS ve LYS için eğitim desteğinin yanı sıra stres yönetimi, öfke kontrolü, beslenme, aile ile iletişim gibi kişisel gelişim konularında kurslar düzenleneceği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ücretsiz dediler dershane oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN