Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılbaşında evden eve yemek

Giriş Tarihi: 26.12.2015
Yılbaşında evden eve yemek
Geçmiş günü beyhude yere yâd etme, Bir gelmemiş an için de feryat etme Geçmiş gelecek masal bunlar hep Eğlenmene bak ömrünü berbat etme. Ömer Hayyam

Kutlamalar, insan yaşamının vazgeçilmezlerindendir, yaşama renk katar.
Bu kutlamaların içeriği, şekli, amacı herkese göre değişir.
Kutlamanın olduğu birçok durumda yeme içme baş aktör olup o zamanlar yemekle taçlandırılır.
Yeryüzündeki bir çok insanın eski yıla veda, yeni bir yıla hoş geldin kutlamalarında da kültüre, imkanlara, yaşam şekline göre yemek en önemli unsurdur. Yılbaşı kutlaması için aile ve arkadaşlar ya o gece hiç yemekle uğraşmayalım dışarıda yiyelim; ya da evde hem rahat hem de kendi damak tadımıza uygun özel sofra ile yemekli programlar yapalım denir. Evde yapılacak programlar için, birçoğunun çalışıyor olması ve iş yoğunluğu açısından o özel yemeği kimin yapacağı sorun olabilir.
İşte tam bu noktada kutlamayı evde yapmak isteyen ancak yemek yapma zaman ve imkanı olmayanlar için, yine ev ortamında kişiye, zevke, ihtiyaca uygun ev yemeği, mezeleri, tatlıları yapan uzman hanımefendiler imdada yetişiyor. Ben de bu hafta o hanımefendilerden Fatoş Büyük'e konuk oldum. Fatoş hanım, eş, anne, babaanne, olmanın yanında müzikle uğraşıyor. Geri kalan zamanlarda da bir yandan aile ekonomisine katkıda bulunmak diğer yandan yaşamına anlam katmak, üretmek adına siparişle ev yemekleri, mezeler, tatlılar yapıyor. Fatoş Hanım her yemeği akşama evine misafir gelecek edası ile yapıyor. Yemek yapmayı seviyor, yemeklerinin beğenilmesi motivasyon kaynağı olmuş durumda. Pazardan, marketten alışverişleri kendisi yapıyor. Kullanacağı her bir malzemeyi özenle seçiyor.
Elazığ'dan kurular, yapraklar, salça; Aydın'dan zeytinyağı; Isparta'dan bulgur getirtiyor. Özel davetler, özel günler, toplantılar, misafirler için sipariş üzerine, bir nevi alakart ev yemekleri tedarik hizmeti veriyor.
Ben gittiğimde özenle hazırlanmış bir yemek masası vardı. O masayı alıp yılbaşı gecesine ışınlayıp, o geceyi en az on kişi ile keyifle, lezzetlere vara vara geçirebileceğimi hayal ettim. Fatoş hanım'ın yaptığı yemeklere gelince; sadece ev ortamındaki bir masada görebileceğimiz, tadı, görünümü süper bir tas kebabı; kıvamı, baharatı, yumuşaklığı ideal etsiz çiğköfte; hafif, baharatı ideal, uygun kombinasyonu ile mercimek salatası; Elazığ yöresine ait sıkma köfte, içli köfte; kıvamında baharat kombinasyonu ile hibeş; pişme oranı, sertliği ile yılbaşı masasının olmazsa olmazı Arnavut ciğeri; Antalya usulü piyaz, Rus salatası. Ve tatlı finalini Cheesecake ile yaptık. Fatoş hanımın bizim için hazırladığı o muhteşem masada erken bir yılbaşı ziyafeti çekmiş olduk.
Ben uzun zamandır, Fatoş hanım tarzında evlerinde el emeği, göz nuru ile yemek hizmeti veren hanımefendileri izliyor ve onlardan hizmet alıyorum. Hijyen, malzeme seçimi, pişirme yöntemi, güven ve kalite açısından güven duyuyorum. Yılbaşında evde olmak isteyen, ancak yemek yapma fırsatı olmayan herkes bu tarz hizmetlerden faydalanabilir. Başta Fatoş hanım olmak üzere evinden yemek hizmeti veren bütün kadınlarımızı tebrik eder, başarılar dilerim.
Sağlıkla, huzurla keyifli, lezzetli yemeklerle buluşacağınız bir yıl dilerim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılbaşında evden eve yemek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN