Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi eşyalar müzede

Burdur'un Karamanlı ilçesine bağlı Mürseller köyünde oluşturulan kültür evinde, bebeklerin tuvalet ihtiyaçlarını içerisinde giderebildikleri 150 yıllık beşik yer alıyor

Giriş Tarihi: 8.2.2016
Tarihi eşyalar müzede
Burdur'da yaşayan emekli öğretmen 60 yaşındaki Eşref Yurdasiper, 8 yıl önce kendi köyü olan Mürseller'de eski eşyaları toplayarak kültür evi oluşturdu. Kültür evinde eski dönemlerde kullanılmış 325 parça eşyanın yer aldığını anlatan Yurdasiper, eşyalar arasında bulunan yaklaşık 150 yıllık beşiğin kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu anlattı.

KANALİZASYON ESPRİSİ

Beşiğin, bebeklerin içinde tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri şekilde tasarlandığını anlatan Yurdasiper, "Meyve ve çam ağacı gibi sağlam ağaçlardan yapılmış. Beşiğin ortasında lazımlık gibi bir hazne bulunuyor. Beşiğe yatırılan bebekler ihtiyaçlarını burada gideriyor. Ayrıca idrarlarını yapabilmeleri amacıyla kız ve erkek bebekler için, içinde kanal açılmış iki farklı çubuk tasarlanmış. Böylece bebeklerin altı sürekli kuru kalıyor ve pişik olmuyor. Esprili şekilde söylersek, beşiğin içine kanalizasyon sistemi kurulmuş" dedi.

İLGİNÇ EŞYALAR VAR
Kültür Evi'nde 1950 yılında yapılmış demircilerin kullandığı kömür ateşini alevlendirmeye yarayan körük, eski kahve öğütme makinesi, tarlada çalışırken parmakların zarar görmemesi için yapılan parmaklıklar, eski gelin kıyafetleri, gaz lambaları, eski tarım aletleri, kilitler, teraziler, tüfekler ve madalyalar da ilgi çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi eşyalar müzede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN