Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anti-Aging’de son nokta: Fibrocell

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Anti-Aging’de son nokta: Fibrocell
Dünyada gençleşme konusunda gelinen son nokta olan Fibrocell'in otolog bir tedavi yöntemi olduğunu ve hastanın kendi hücreleri kullanılarak gerçekleştirildiğini belirten Dr. Güngör Kırmızıgül Firidin, "Kök hücre; oluşumundan itibaren vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen, kendilerini devamlı yenileyebilme kapasitesine sahip tüm hücrelerin kaynağı olan hücrelerdir. Organizmanın canlılığını sürdürmesinde en önemli kaynaktır. Dünyada kök hücre ile tedavi yöntemleri giderek gelişmektedir. Bu gelişmelerden biri de ciltteki yaşlanmadır. Cildimizdeki yaşlanmanın sebebi derimizde bulunan fibroblast hücrelerinin azalması, buna bağlı olarak kollajen ve elastin üretiminin düşmesidir. Bu durum ciltteki kırışıklık, elastikiyette azalma ve matlaşan cilt dokusu ile kendini gösterir" dedi.

HER YIL YÜZDE 15 AZALIYOR
Yapılan çalışmaların 20 yaşından sonraki her yıl vücudumuzun kollajen kapasitesinde yüzde 1.5 azalma olduğunun gösterdiğini vurgulayan Dr. Firidin, "40 yaşında bu oran yaklaşık yüzde 30'luk kollajen kaybını gösterir ki bu durumun cilde yansıması oldukça dramatiktir" diye konuştu.

UYGULAMA NASIL YAPILIR?
Bu yaşlanmaya karşı uygulanan Fibrocell yönteminin nasıl yapıldığına dair bilgi veren Dr. Firidin, "Lokal anestezi altında, tercihen kulak arkasından 3-4 mm büyüklüğünde bir biyopsi alınır. Kan ile biyopsi örneği soğuk zincirle Bilkent Üniversitesi laboratuvarlarına ulaştırılır. Milyonlarca yeni fibroblast hücresinin çoğalması sağlanır. Üretilen fibroblast hücreleri uyuşturulan cildin orta tabakası, dermise 2-3 hafta aralıklarla 3 seans şeklinde enjekte edilerek verilir" dedi.

KULLANIM ALANLARI
Ciltteki yaşlanmaya bağlı derin çizgilerin ve kırışıklıkların giderilmesinde. Lekelerin ve koyu alanların renginin açılmasında. Kapanmayan kronik yaraların tedavisinde. Akne veya su çiçeği sonrası oluşabilen çukurcuk şeklindeki izlerin tedavisinde. Yanık, travma, cerrahi sonrası oluşan oyukluk ve nedbe tedavisinde. Dudakların dolgunlaştırılmasında, tedavisinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anti-Aging’de son nokta: Fibrocell
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN