Sahte diplomalı FETÖ öğretmeni

’da yapılan bir ihbar FETÖ’nün eğitimdeki çarkını ortaya çıkardı. İngilizce öğretmeni çiftin Kazakistan’dan aldığı sahte diploma ile 18 yıl boyunca öğretmenlik yaptığı belirlendi

Giriş Tarihi: 29.8.2016
Sahte diplomalı FETÖ öğretmeni
Antalya'da bir ihbar, FETÖ'nün sahte diplomalarla ilgili büyük bir sahtekarlığını gün yüzüne çıkardı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ihbar üzerin yaptığı incelemede Kumluca ilçesinde iki farklı okulda İngilizce öğretmenliği yapan Ören ve Ömer Ören çiftinin FETÖ aracılığı ile aldıkları sahte diploma ile öğretmenlik yaptığı belirlendi.

1998 YILINDA ATANDILAR
Yapılan incelemede, 1998 yılında atanan karı-koca öğretmenin diplomalarıyla ilgili denklik belgesini düzenleyen YÖK'e başvuruldu. Diplomaların adı geçen kişilere ait olup olmadığı ve ilgili üniversiteden verilip verilmediği hususlarında bilgi talebinde bulunuldu. Öğretmen çiftin diplomalarını aldıklarını iddia ettikleri Kazak Devlet Diller Üniversitesi kayıtları incelendi.

YÖK KAYIT YOK DEDİ
YÖK'ün yaptığı incelemede de, Kazak Devlet Dünya Diller Üniversitesi'nde Hülya-Ömer Ören çifti adına diploma düzenlenmediğini, diploma teslim defterinde çiftin isimlerinin yer almadığını ve öğrenciliğe kabul kararının da mevcut olmadığını tespit edildi.

18 YIL YAPTILAR
Yapılan incelemeleri tamamlayan Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, 17 Haziran 2016'da sahte diploma ile 18 yıldır İngilizce öğretmenliği yapan öğretmen çiftin atama kararlarını Bakanlığa başvurarak iptal ettirdi. Haklarında dolandırıcılık suçuyla soruşturma başlatılan öğretmen çifte atama tarihinden, iptal tarihine kadar olan sürede yapılan maaş ödemelerinin de tahsil edilmesiyle ilgili girişimler başlatıldı.

DERNEK BİLE KURMUŞ
Ören'le ilgili bir diğer ilgi çekici ayrıntı da öğretmen arkadaşları ile 2009 yılında Kumluca Eğitim ve Kültür Derneği'ni (EKDER) kurması. Ömer Ören'in dernekte başkanlık görevini de yürüttüğü yapılan soruşturmada ortaya çıkan başka bir ayrıntı oldu. Etüt merkezi olan derneğin kuruluş, 'okuldan başka ek bir eğitim aldıramayan ailelerin çocuklarına her türlü eğitim desteği vermek' için kurulduğu belirtiliyordu. Bu durum, FETÖ'nün Ören'in kurduğu dernek vasıtasıyla ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşarak, örgüte katmaya çalıştığı iddiasını gündeme getirdi.

YÖK'E SUÇ DUYURUSU
Ayrıca bu iki isim adına düzenlenen YÖK Diploma Denklik Belgesi'nde ismi yer alan Kemal Gürüz dönemindeki YÖK Başkan Vekili olan ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Tosun ve sorumluluğu bulunan diğer yetkililer hakkında da TCK'nın 'resmi belgede sahtecilik' hükmü uyarınca Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Türkiye'de ilk kez ortaya çıkan yabancı menşeli sahte diploma nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışı bağlantılı diplomalarla ilgili detaylı tarama yapıldığı kalydedildi.

MÜDÜR YARDIMCISI VE BAŞKAN
Sahte diploma ile öğretmen olan Ömer Ören'in bununla da yetinmeyip foyası ortaya çıkıncaya kadar Kumluca Sosyal Bilimler Lisesi'nde Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüğü de ortaya çıktı. Eşi Hülya Ören'in ise Kumluca Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yaptığı ifade edildi. Ören çifti hakkında suç duyurusunda bulunulması ile ortadan kayboldukları açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte diplomalı FETÖ öğretmeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN