Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-Rus buluşması

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı ve Ekonomi Bakanı Zeybekci Global Connection’ın düzenlediği Rusya Medya Forumu’nda Türk- ve Rus gazetecilere seslendi

Giriş Tarihi: 1.9.2016
Türk-Rus buluşması
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Global Connection tarafından düzenlenen Rusya Medya Forumu'nda Türk ve Rus gazetecilere seslendi. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katıldığı foruma İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yılmaz, Birleşik Markalar Derneği Başkanı Sami Kariyo gibi sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

GÜVENCE VERDİ
Nabi Avcı, Rusya ile siyasi, iktisadi, kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyin de üstüne çıkarmak için tüm çalışmaları yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Eski seviyesinin üzerine çıkması için çalışacakları konuların başında turizm olduğunu ifade eden Avcı, "Yıllardır Türkiye'de tatillerini güvenli ve konforlu bir şekilde yapan Rusya Federasyonu vatandaşı misafirlerimize yine aynı güven ve konfor içinde seyahat ve tatil güvencesini sağlamak, Türk devleti olarak bizim taahhüdümüz ve teminatımız altındadır" dedi. Ekonomi Bakanı Zeybekci ise Kasım 2015 öncesinde 34 milyar dolara varan ticaret hacminin bugün 20 milyar doların altına indiğini hatırlattı. Zeybekci, iki ülkenin yakın zamana kadar bu hacmi 100 milyar dolara çıkarmak hedefi olduğunu söyledi.

İLİŞKİLER TAMİR EDİLECEK
Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise uçak krizi sonrası bozulan ilişkilerle ilgili olumlu bir süreç yaşandığını hatırlatarak, "Medya forumunun ilişkileri tamir etmeye ve yeniden eski seviyesinin üzerine çıkartmaya katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise uçak krizi dönemini değerlendirerek, "Bizim üzüntümüz ekonomik kayıp değil. Dostluk ve kardeşliğe gölge düşmesiydi" dedi. Türel, atılan adımlarla ilişkilerin eskisinin üzerine çıkacağına inandığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-Rus buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN