Toplu ulaşıma neşter

Büyükşehir Belediyesi kentteki toplu ulaşım hizmetinin iyileştirilmesi amacıyla bazı kararlar aldı. Şehir içinden midibüsler kalkacak, ulaşım sadece lerle sağlanacak

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Toplu ulaşıma neşter
Antalya Büyükşehir Belediyesi kentteki toplu ulaşım hizmetinin iyileştirilmesi amacıyla bir dizi karar alındığını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada hem toplu ulaşım esnafının hem de bu araçları kullanan vatandaşların sıkıntılarını gidermek amacıyla yapılması planlanan düzenlemeler kamuoyu ile paylaşıldı. 'da belediyenin raylı sistem, 40 adet ve deniz otobüsleri ile toplu ulaşım hizmeti verdiği, önemli oranda taşımacılık hizmetinin ise 244 adet özel halk otobüsü, 483 adet otobüs ve 31 adet minibüs olmak üzere toplam 758 adet farklı statü, kapasite ve farklı plaka grubundan araçlar ile özel sektör tarafından karşılandığı vurgulandı.

ÖNERİLER KABUL GÖRMEDİ
758 özel taşımacının üç ayrı grup olarak ve farklı tiplerdeki araçlarla çalışmakta olmasının toplu ulaşımda konforu arttıracak düzenlemeleri zorlaştırdığının vurgulandığı açıklamada kazanç farklılıklarından yakınan toplu ulaşım esnafının birbirleriyle rekabet etmeye mecbur kaldığı ve bu durumdan hem esnafın hem de halkın rahatsız olduğu ve hizmetin aksadığı belirtildi. Bu nedenle esnafa birçok çözüm önerisinin sunulduğu hatırlatılarak, "Örneğin gelir havuzu oluşturulması ve herkesin havuzdan (araç kapasitesine göre) eşit para alması, her grubun kendi içinde ve kendi hatlarında rotasyonla çalışması ve en son olarak da tüm araçların tek tip bir araca dönüştürülmesi önerilmiş ancak esnaf odası içinde farklı gruplar söz konusu olduğundan maalesef Otobüsçüler Odası Başkanlığı bu önerilerden hiç birisini kabul etmemiştir" denildi.

HEPSİ 12 METRE OLACAK
Konunun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, taşıma esnafı ve kanaat önderleriyle defaten incelendiğinin vurgulandığı açıklamada "Çalışmaların sonucunda mevcut 7 metrelik araçların daha önce yapıldığı gibi birleşerek, 12 metrelik araçlara dönüştürülmesinin en uygun çözüm olduğu kanaatine varılmıştır. Buna göre iki adet 7 metrelik araç maliki birleşerek bir adet 12 metrelik otobüs alacak ve sisteme katılabilecektir. Böylece öncelikle daha geniş, daha rahat ve daha modern 12 metrelik araçlarla toplu taşımada hizmet kalitesi arttırılacak ve halkımızın rahat etmesi sağlanacaktır. Ayrıca araç sayısı toplamda 500'ler seviyesine inecek, yükü azalacaktır. Bu durumda tüm araçlar eşit hale gelecek ve ortak gelir havuzu kurulması mümkün olacaktır. Ayrıca her aracın her hatta rotasyonla çalışması da sağlanacaktır. Böylece taşımacı esnafı her anlamda eşit koşullara kavuşacak ve rekabet ortadan kalkacak, adaletli bir ortam yaratılmış olacaktır" bilgisine yer verildi.

ZORLAMA OLMAYACAK
Alınan kararla ilgili kimsenin zorlanmayacağının belirtildiği açıklamada, "Birleşmek suretiyle 12 metrelik araç almak istemeyen esnafımız, eskiden olduğu gibi; M plaka ve minibüs alma hakkına sahip olacak; ancak bunlar şehiriçi hatlarda çalışamayacaktır. Köylerden dönüşen mahalleler için açılacak uzak hatlarda değerlendirilebilecektir" bilgisine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplu ulaşıma neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN