Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya’nın 8. harikası Aynalıgöl Mağarası

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınan Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası, taşıdığı izler sebebiyle ziyaretçilerine adeta buzul dönemine yolculuk yaptırıyor

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Dünya’nın 8. harikası Aynalıgöl Mağarası
Mersin'in Aydıncık ilçesinde 1999 yılında bir çoban tarafından tesadüfen bulunan mağara, dip kısmındaki göl nedeniyle halk arasında "Aynalıgöl" olarak adlandırılıyor. Girişi, sahilden yaklaşık 45 metre yüksek bir yamaçta bulunan fosil mağara, sarkıt, dikit, sütun gibi pek çok mağarada görülebilecek oluşumun yanı sıra perde, mağara incisi, bayrak traverten ve duş başlığı gibi oluşumların en güzel örneklerini ziyaretçisine sunuyor.

SON KISMI SU ALTINDA
Uzmanların arastırmasına göre, Aynalıgöl'ün, dördüncü zaman (Kuvaterner) basındaki son iklim degisikligiyle buzul sonrası döneme geçiste Akdeniz'in 70 metre yükselmesiyle olustugu ve magaranın son kısmının su altında kaldıgı belirlendi. Bu hidrolojik rejim degisikligiyle, magarada bulunan sarkıt ve dikit gibi olusumların su altında kalarak, atmosferik degisimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulastıgı anlasıldı. Magara, tasıdıgı özelliklerle Dogu Avrupa, Ortadogu ve Balkanları kapsayacak sekilde Dogu Akdeniz'de bulunan tek kayıt noktası olarak kabul ediliyor.

SON NOKTA AYNALIGÖL
Aynalıgöl'ün su kotunun yaklasık eksi 47 metre seviyesinde bulunmasının magaranın deniz seviyesi altında da devam ettigini gösterdigini ifade eden Aydıncık Belediye Baskanı Ferat Aktan "Magaranın sonundaki Aynalıgöl'de yüzeyden 12 metre alta kadar acı su, 12 metre daha inildiginde ise tuzlu su yer alıyor. Herhangi bir akıntı olmaması sebebiyle yansıma yapan göl, halk arasında Aynalıgöl olarak adlandırılıyor" dedi.GELENLER BAYILIYOR
"Tek ve essiz" kabul edilmesi nedeniyle geçen yıl Orman ve Su Isleri Bakanlıgı tarafından tabiat anıtı ilan edilerek koruma altına alınan Gilindire Magarası'nın, ziyarete açıldıgını ve büyük ilgi gördügünü ifade eden Baskan Ferat Aktan, "Akdeniz'in essiz koyunda bulunan magaraya kurulan merdivenden inen ziyaretçiler, ana galeride ilerledikçe magaranın büyüleyici atmosferi karsısında heyecan ve saskınlık yasıyor. Sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlatasları, akma taslar, magara ignesi gibi olusumları yakından görme sansı yakalayan ziyaretçiler, kendilerini adeta buzul döneminde hissediyor. Tavanın yansıması nedeniyle Aynalıgöl'deki suyun varlıgını fark etmekte güçlük çekenlere ise görevliler, fenerlerle damlacıkların sudaki hareketlerini gösteriyor" diye konustu.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ
Aydıncık Belediyesi olarak ilçenin tüm alanlarda gelismesi için gece-gündüz demeden çalıstıklarını söyleyen Belediye Baskanı Ferat Aktan söyle konustu: "Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ın büyük destekleri ile Gilindire Magara'sını Türkiye'ye ve dünyaya tanıtıyoruz. Bunun yanı sıra ilçemiz ekonomisine ve istihdamına katkı saglayacak projeleri de hayata geçiriyoruz. Gençlerimizin sporla ilgilenmesi için yeni spor sahası yapıyoruz. Yaptıgımız ve yapacagımız diger projelerle ilçemizi daha iyi noktalara tasıyoruz. Göreve geldigim günden beri tek arzum Aydıncık halkının huzurlu, mutlu ve refah seviyesi yüksek bir kentte yasam sürmeleridir. Bunu saglamak için gece gündüz çalısıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya’nın 8. harikası Aynalıgöl Mağarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN