Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güreşte Aksu sağlam basıyor

SABAH Akdeniz er meydanının nabzını bu kez ’nın Aksu ilçesinde tuttu. Olimpiyat Şampiyonu İsmail Oğan’ın torunları, yeşil çayırda ve minderde yeni destanlar yazmak için sabırsızlanıyor

Giriş Tarihi: 14.6.2018
Güreşte Aksu sağlam basıyor
Antalya'nın Aksu ilçesinde güreş tutkusu bir başka. 1966 yılında Tokyo'da yapılan olimpiyatlarda şampiyon olan İsmail Oğan'ın torunları, er meydanlarında fırtına gibi esmeye hazırlanıyor. Altyapıdan başlayan eğitimle gelecekte dünya çapında sporcular yetiştirmeyi hedefleyen Aksu Belediyespor örnek bir kulüp olma yolunda.

BAŞKAN ŞAHİN İNANIYOR
2014 yılında belediye başkanı seçildiğinde hiç vakit kaybetmeden Aksu Belediyesi Spor Kulübü'nü canlandırmak istediğini söyleyen Belediye Başkanı Halil Şahin, "Bu düşünceyle kulüp başkanlığına Mehmet Selvi'yi, yardımcılığına da Arif Tatar'ı getirdim. Bu güne kadar bizi mahcup etmediler. Güreş ve diğer spor branşlarında Aksu'yu marka haline getirmek istiyoruz. İnşallah ilerleyen zamanlarda Türkiye Aksu'yu konuşacak" diye konuştu.

SAĞLIKLI NESİL HEDEFİ
Öncelikle bir yağlı güreş sahası, minder güreşi antrenman salonu, halı saha ve olimpik futbol sahası tesis ederek işe başladıklarını kaydeden Şahin, "Aksu'nun gençleri çok dinamik. Bu dinamizmi doğru alanlara yöneltmemiz gerekiyor. Mahallelerde yapılan tarama sonrası çok sayıda yetenekli sporcu kulübümüze kazandırıldı. Herşeyden önce amacımız gençleri spor yoluyla kötü alışkanlıklardan uzak tutmak. Gençlerimizin spor yaparak sağlıklı bir hayatlarının olmasını, sporun getirdiği sosyallikle daha nitelikli bir hayat sürmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

DENİYİMLİ ANTRENÖRLER
Futbolda U11, U12, U13 ve U14 takımlarını antrenör Mevlüt Çırpan'a, güreş sporcularını da Avrupa Şampiyonu Ayetullah Yeşil'e emanet ettiklerini söyleyen Aksu Belediyespor Başkanı Mehmet Selvi, "Ayetullah Yeşil, haftanın altı günü minder antrenmanı yaptırıyor. Kulüp olarak mesai kavramından uzak bir şekilde çalışıyoruz. Gecenin bir saatinde bile sporcularımız nerede ne yapıyorlar diye takip ediyoruz. Şampiyon olmak için örnek sporcu hayatı yaşanması gerektiğini biliyoruz ve bunu da öğrencilerimize öğretiyoruz. Kazanan Aksu olsun istiyoruz. Bunun için her türlü sorumluluğu almış durumdayız. Bizler profesyonel olarak yaptığımız güreş sporunda elde ettiğimiz deneyim ve tecrübelerimizi gençlere aktarabilirsek ne mutlu bize. Günün birinde Aksu'dan Avrupa, dünya ve olimpiyatlarda derece alan sporcular yetişecek. Asıl o zaman gurur duyacağız" diye konuştu.

16 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR
Sporcuların yakınlarının ve Aksu halkının antrenmanlara dahi ilgi gösterdiğinin altını çizen Başkan Selvi, "Bu ilgi bize güç veriyor. Bugünkü antrenmanımızda Cazgır Emin Ger ile güreş fotoğrafçısı Durali Bağlar da burada. Bu da gösteriyor ki doğru çalışmaları yapıyoruz. 16 Haziran günü Aksu Kamp Eğitim Merkezi'nde Kırkpınar hazırlık kampımız başlayacak. Bizleri destekleyen halkımıza her zaman minnettar olduğumuzu SABAH gazetesi aracılığıyla iletmek istiyorum" dedi.

AHLAKLI SPORCULAR
Yapılan çalışmaların sonucunu sabırlı bir şekilde beklemeleri halinde hem Kırkpınar'da hem de minder güreşinde birçok başarılar alacaklarından şüphe etmediklerini söyleyen Aksu Belediyesi Spor Kulübü Koordinatörü Arif Tatar ise, "Gerek belediye başkanımız gerekse biz spor kulübü yöneticileri faniyiz. Asıl olan Aksu'nun halkıdır. İstiyoruz ki çocuklarımız ve gençlerimiz spor kültürü ile yetişsin. Şampiyonluk kadar onların ahlaklı yetişmesini arzu ediyoruz. Bunun için de spor en önemli araçtır. Bunun bilinciyle çalışmalarımızı heyecanla sürdürüyoruz" diye konuştu.

DÜNYA SESİMİZİ DUYACAK
Geçmişte Olimpiyat Şampiyonu İsmail Oğan gibi büyük bir değerin yetiştiği Aksu'da görev yapmaktan gurur duyduğunu ifade eden antrenör Ayetullah Yeşil de, "Aksulu gençler güreşe çok kabiliyetli. Yöneticilerimiz bana güvenerek antrenörlük görevine getirdi, ben de elimden geldiği kadar hizmet etmeye çalışıyorum. Bu şekilde çalıştığımız sürece üst düzey başarıların geleceğinden eminim. İnanın yakın zamanda Avrupa ve dünya Aksu'dan sesimizi duyacak" diyerek iddiasını dile getirdi.

4 YIL ÖNCE HİÇ SPORCU YOKTU
4 yıldır Aksu Belediyesi Spor Kulübü Başkanı olan Mehmet Selvi, omuzlarındaki ağır yükü taşımaya çalıştıklarını söyledi. Selvi, "Kağıt üzerinde bir kulüp haline gelmiştik. Kulüpte bir aktif sporcumuz bile yoktu. 11 branşta kulübü aktif hale getirdik. Her anlamda bize güvenip görev veren ve desteğini her zaman hissettiğimiz Belediye Başkanımız Halil Şahin ile ilçe başkanımız Durmuş Kaan Şahin'e teşekkürü bir borç bilirim. Sadece futbolda 110'a yakın sporcumuz, güreşte 74 sporcumuz var. Bunların yanında kick boks ve muay thai sporlarında da aktifiz. Türkiye şampiyonluğu kazandığımız halk oyunları branşına da çok önem veriyoruz" dedi.

Mini yorum
Bu hafta 1964 Tokyo Olimpiyat Şampiyonu İsmail Oğan'ın memleketi olan Aksu'daki güreş faaliyetlerini okurlarıma ulaştırmak istedim. Aksu belediye başkanlığına seçilen Halil Şahin'in spor alanındaki yatırımlarının meyveleri kısa sürede alınmaya başlanmış. Belediye Başkanı Şahin, liyakat prensibi ilkesiyle göreve getirdiği Kulüp Başkanı Mehmet Selvi ile Koordinatör Arif Tatar adeta sporla yatıp sporla kalkıyor. İkisi de çocukluğundan beri yağlı güreş sporunun başarılı sporcuları. Prensipli çalışmalar ile yüzlerce sporcuya ulaşmış durumdalar. Ayrıca bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Aksu Yağlı Güreşleri'nin de geleneksel güreşler kadar coşkulu ve heyecanlı geçtiğini belirtmekte fayda var.


Ramazan TOKSÖZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güreşte Aksu sağlam basıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN