Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayaller gerçekleşti

Batı Çevre Yolu hayali için 17 yıl bekleyen , ’na kavuştu. 18 kilometrelik duble yoldan ilk kez Bakan Çavuşoğlu geçti

Giriş Tarihi: 14.6.2018
Hayaller gerçekleşti
AK Parti hükümeti tarafından turizmin gözbebeği Antalya'ya ulaşım alanında yapılan yatırımlar hız kesmiyor. 15 yılda 9.9 milyar liralık ulaşım yatırımından nasiplenen Antalya'da bir dev proje de dün hayata geçti. Burdur ile Gazipaşa arasında karayolu ulaşımını kolaylaştıracak 36 kilometrelik Kuzey Çevre Yolu'nun 18 kilometrelik ilk etabı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavşuoğlu'nun katılımıyla açıldı. Yolun tamamının 2019'un sonunda ulaşıma açılması planlanıyor. Ulaşıma açılan yoldan ilk kez Bakan Mevlüt Çavuşoğlukendi kullandığı araçla geçti. Çavuşoğlu, yanına Vali Karaloğlu'nu da aldı.

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK
Proje hakkında bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, "Alanya'dan, Serik'ten, ya da Burdur'dan, Denizli'den, İstanbul'dan gelen araçlar artık şehir merkezine girme durumunda kalmayacak. 45 dakika zaman kazanımı olacak. Şehir merkezinde de trafik rahatlayacak" dedi. Diğer ulaşım projeleri hakkında da bilgi veren Çavuşoğlu, "Amacımız Antalya'yı daha ulaşılabilir kılmak ve ulaşımı rahatlatmak. Bunun için çevre yolları, köprülü kavşaklar yapıyoruz. Denizli-Antalya otobanı hazır. Burdur, Antalya, Alanya otobanı projemiz var. Finike'den Kaş-Kalan'a otoyol projemiz Kalkınma Bakanlığı'nda, projesi bitti yapım programına alınacak. Antalya-Mersin Akdeniz Sahil Yolu, tüneller bitiyor, viyadükler açıldı. Yol tamamlanınca Antalya-Mersin 4 saatte düşecek. Konya'dan gelip hem Manavgat'a, hem Taşağıl bölgesine inen güzel yollarımız var. Tüm bu yollarla Antalya'mız daha ulaşılabilir olacak. İki hızlı tren projemiz var" ifadelerini kullandı.

130 MİLYON LİRA BEDELLİ
İlk olarak Bakan Çavuşoğlu'nun konvoyunu ağırlayan Kuzey Çevre Yolu, ardından araç trafiğine de açıldı. İlk etabın yatırım bütçesi 130 milyon liraya ulaştı. Ulaşıma açılan ilk etap, Isparta Yolu Dereboğazı Kavşağı'ndan başlayarak, Burdur Yolu Kurşunlu Şelalesi Kavşağı'nda sona eriyor. İlk etap ile Burdur ve Isparta ulaşımları da birbirine bağlandı. Üç şeritli duble yoldan oluşan proje kapsamında 4 köprülü kavşak da yer alıyor. Projenin ikinci etabı ise Gebiz Kavşağı'na ulaşacak. Toplamda 36 kilometre olacak Kuzey Çevre Yolu projesi kapsamında 11 farklı seviyeli kavşak, 9 alt geçit, 8 üst geçit, 2 hidrolik köprü hayata geçecek.

TRANSİT YÜKÜ AZALACAK
Kuzey Çevre Yolu ile Burdur istikametinden gelip Serik, Manavgat ve Alanya istikametine gidecek olanlar Antalya şehir merkezindeki kalabalığa girmek zorunda kalmayacak. Korkuteli Kavşağı'ndan Kuzey Çevre Yolu'na çıkacak ve direkt Serik'e ulaşacak ve Alanya istimatine gitmek kolaylaşacak. Proje tamamlandığında yol 15 kilometre kısalmış olacak. Proje ile yüzde 27'si ağır tonajlı günlük yaklaşık 35-50 bin aracın kullandığı doğu-batı aksında trafik yükü önemli ölçüde azalacak.

KUMLUCA YOLU DA AÇILDI
Ayrıca heyelandan zarar gören Kumluca yolu da yine ulaşıma açıldı. Çalışmalarda bin adet fore kazık ile yol olası göçüklere karşı korumaya alındı. Yoğun yağış nedeniyle şubat ayı sonunda heyelan meydana gelmiş ve yol yaklaşık 25-30 metre çökmüştü. Yol heyelan nedeniyle kapanırken, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde ulaşım önemli ölçüde etkilenmişti. Güçlendirilen yolda deneme sürüşü Vali Karaloğlu ve Karayolları Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu'nun içinde bulunduğu konvoy yaptı. Ardından yol araç trafiğine de açıldı. Yolun açılış törenine AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal ve 1'inci sıra Milletvekili Adayı Abdurrahman Başkan da eşlik etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayaller gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN