Yahudiler 'dan ne istiyor?

, 'da ayin yaptı.

Giriş Tarihi: 4.1.2013 21:26 Güncelleme Tarihi: 6.1.2013 18:52
Yahudiler Mescid-i Aksa'dan ne istiyor?

İSRAİLLİ MİLLETVEKİLİ MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLESİNDE AYİN YAPTI
22 Ocak'taki erken seçime hazırlanan İsrail, yeni yıla iktidardaki Likud Partisinin aşırı sağcı milletvekili Moshe Feiglin'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı provakatif ziyaretle girdi.

Milletvekili, seçim kampanyasında beraber çalıştığı ekip arkadaşlarını yanına alarak, Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Haremüşerif'e girdi. Mescid-i Aksa ile Kubbetüssahra'nın avlusunda, Hazreti Peygamber'in miraca yükseldiği bu kutsal mekanın önündeki bir duvarda Yahudi dininin gereğince ayin yapıp, İbranice dua etti.

İsrailli milletvekilinin bu provakatif hareketine Aksa Vakfının yöneticileri tepki gösterince, işgal altındaki Mescid-i Aksa'da nöbet tutan İsrail polisi, milletvekili Moshe Feiglin'i dışarı çıkarıp, kısa süreliğine göz altına aldı. Milletvekilinin Aksa baskını bazı İsrail gazetelerinde, "Feiglin, Yahudilerin ibadet etmesinin yasak olduğu Aksa'da ibadet yaparak, bir tabuyu yıktı" şeklinde yorumlandı.

MESCİD-İ AKSA MÜSLÜMANLAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİ
Kudüs'teki Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi. Bununla birlikte Allah tarafından namazın Müslümanlara farz kılındığı miraç mucizesinin yaşandığı yer. Hazreti Peygamber, miraç gecesi, Kabe'den Mescid-i Aksa'ya gelir, bugün siyah kubbeli olan Mescid-i Aksa'nın bulunduğu yere iner.

Sonra yine bugün sarı kubbeli olan Kubbetüssahra caminin içindeki havada asılı halde duran kayanın üzerine basarak, oradan yedi kat semaya yükselir. O kaya bugün hala Kubbetüssahra'nın içinde, tam ortada, havada asılı olarak durmaktadır ve adına Muallak Taşı denmektedir. Hazreti Peygamber bu mucizevi yolculukta Allah katına çıkar ve namaz müjdesiyle döner.

Hazreti Peygamber aynı gece kendisinden önce gelen bütün peygamberlerle buluşur ve onlara imamlık ederek, namaz kıldırır. Müslümanların Kabe'den önceki ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa, bugün Mekke ve Medine'den sonra İslam dininin en kutsal üçüncü mekanıdır. Mescid-i Aksa, İsra Suresinde "etrafını bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa…" olarak Kuran-ı Kerim'de geçer.

Bugün İsrail işgali altında olan ve içerisinde Mescid-i Aksa ile Kubbetüssahra camileriyle birlikte çok sayıda mescit ve Osmanlı'dan kalma onlarca eser barındıran bölgenin genel adı Haremüşerif olarak bilinir.

YAHUDİLER İÇİN MESCİD-İ AKSA'NIN ÖNEMİ
Haremüşerif'in batı duvarında Yahudilerin kutsal mekanı olan ağlama duvarı vardır. Ancak Yahudiler, Mescid-i Aksa'nın altında kendileri için kutsal sayılan Süleyman Mabedi ile Musa'nın sandığının bulunduğuna inanır. Onlara göre sandığın içinde eski ahit vardır. Yahudilere göre hem mabed hem de sandığın geri alınması için Mescid-i Aksa'nın yıkılması gerekir. Bu nedenle İsrail yıllardır arkeolojik kazı çalışması altında Mescid-i Aksa'nın altını oymakta, orada tüneller kazarak, kendi kendine yıkılmasını sağlamaya çalışmaktadır.

MESCİD-İ AKSA'YA YAPILAN YAHUDİ SALDIRILARI
21 Ağustos 1969: Denis Michael Rohan adlı Avustralyalı bir Yahudi Mescid-i Aksa'yı kundaklama girişiminde bulundu.
Nisan 1980'de Meir Kahane, Mescid-i Aksa'nın bir köşesine patlayıcı madde koyarak patlatmaya çalıştı. 8 Nisan 1982'de bir kez daha Mescid-i Aksa'nın ana girişine patlayıcı madde yerleştirildiyse de cami görevlileri tarafından patlamadan ortaya çıkarıldı.
10 Nisan 1982'de Meir Kahane taraftarlarından bir grup militan, zorla Mescid-i Aksa'ya girmek istedi.
21 Mart 1983'te Mescid-i Aksa'ya gizli bir yoldan girmek için tünel açıldığı tespit edildi. 14 Ocak 1986'da Knesset üyesi bazı parlamenterler askerlerin koruması altında Mescid-i Aksa'ya girmek istediler. 8 Ekim 1990 tarihinde Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıda 30 Filistinli hayatını kaybetti, 800'e yakını yaralandı. Eylül 2000 tarihinde İsrail genel seçimleri öncesi dönemin muhalefet lideri Ariel Şaron, Mescid-i Aksa'ya girdi. Bu provakatif ziyaretin ardından Filistin'de İkinci İntifada çıktı.

MESCİDİ- AKSA MUHAFAZI ŞEYH RAED SALAH:
İSRAİL MESCİDİ AKSA'NIN ALTINA BOMBA YERLEŞTİRDİ
"İsrail 1967'den bu yana Mescidi Aksa'nın altında kazı çalışmaları yürütüyor. Bugün Mescidi Aksa'nın bulunduğu Haremüşerif bölgesi UNESCO tarafından koruma altında fakat tüm bu korumaya rağmen İsrail, kazı çalışmaları sırasında Mescidi Aksa'nın altını boşalttı, çok sayıda tünel kazıldı, Mescidi Aksa'nın altındaki tünellere bomba yerleştirildi ve daha fazla bomba ve dinamit yerleştirilmek üzere bu tünellerin içine çukurlar açıldı."

İSRAİL 2020'DE MESCİDİ AKSA'YI YIKACAK
"İsrail'in amacı Mescidi Aksa'yı yıkıp yerine Süleyman Mabedini inşa etmek. Şu an Mescidi Aksa'nın yıkılması için tüm hazırlıklar yapılıyor, kutsal mekanın altına kazılan tünellere bomba ve dinamit yerleştiriliyor bir gün gelecek bu bombalar patlatılarak Mescidi Aksa yıkılacak ve İsrail Mescidi Aksa'nın bulunduğu yere Süleyman Mabedini inşa edecek. Bunun için geri sayım başladı. Mescidi Aksa'yı 2020 yılında yıkıp yerine Süleyman Mabedini açmayı planlıyorlar şu an görünen tarih 10 yıl sonrası yani 2020."

2010 YILI MESCİDİ AKSA'YI YIKMA PLANININ MİLADIDIR
"2010 yılı İsrail'in Mescidi Aksa planı için çok önemli bir tarihti. Zaten Kudüs'teki gelişmeleri takip ederseniz 2010 yılının Ocak ayından bu yana Kudüs'te yeni inşaat sahaları yaptılar, Mescidi Aksa'ya yönelik kuşatmayı iyice arttırdılar ve Mescidi Aksa'ya çok sık şekilde girmeye başladılar. Tüm bunların ötesinde Mart ayında yıllar sonra yeniden faaliyete soktukları Harap Sinagogu, Mescidi Aksa'yı yıkma planının en önemli adımıdır. Harap Sinagogu, Mescidi Aksa'ya sadece 100 metre mesafededir ve şu an Yahudiler Mescidi Aksa'nın yakınına kadar girip ibadet etmektediler. Harap Sinagogunun yeniden açılması Yahudiler için bir milattır ve gerçek emellerine önümüzdeki 10 yıl içinde ulaşmayı planlamaktadırlar."

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahudiler Mescid-i Aksa'dan ne istiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz