Sarıgül 'den neden ihraç edilmişti?

Şu anda ’den İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan ve CHP parti başkanının gerekirse geri adım atarım açıklaması yaptığı hangi sebeplerden dolayı zamanında CHP’den ihraç edilmişti?

Giriş Tarihi: 25.12.2013 17:18 Güncelleme Tarihi: 26.12.2013 13:38

CHP'nin 2005 yılında gerçekleşen 13. olağanüstü kurultayında, Deniz Baykal bir elini kaldırıp kurultayın yapıldığı salonda açılmış olan pankartta yazan İsmet İnönü'nün "Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur." sözünü gösterip, daha sonra da şimdi bir de Sarıgül'e bakın demişti.

O dönemde kimileri tarafından Sarıgül'ün ihraç nedeni, yaptığı yolsuzluğun üzeri ört pas edilerek zamanında parti başkanı olan Deniz Baykal'ın kendisine rakip gördüğü için ihraç yoluna gittiği şeklinde yansıtılmaya çalışıldı.

Şimdi ise CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için, CHP yöneticilerinin ayağına giderek davet ettikleri Sarıgül ihraç edildiği partiden yeniden adaylığını ortaya koydu.


2005 yılında Sarıgül'ün partiden ihraç nedenlerini sıralamak gerekirse;

1. Belgeli rüşvet çarkı oluşturmak

2. Kaçak inşaat yapımına göz yummak

3. İnşaat mafyasıyla işbirliği yapmak

4. İnşaat sahiplerine olağanüstü rantlar temin etmek

Oysa her şey nasıl başladı?

2004 Mart'ındaki yerel seçim sürecinde dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, "Çok dinamik, alev topu gibi, kabına sığmayan, pırıl pırıl, çok sevilen bir belediye başkanı" diyerek partiye getirdiği Sarıgül, seçim sonrasında önce muhalefet saflarına geçmiş, ardından yurt gezilerine başlamış ve son aşamada Baykal'a rakip çıkmıştı.

İhraç sürecinde MYK Üyesi Mehmet Ali Özpolat, PM Üyesi İsmet Atalay ve İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek'in hazırladığı 57 sayfalık raporda Sarıgül'e yönelik birbirinden çarpıcı iddialara yer verilmiş ve bu çerçevede hem Sarıgül'ün hem de Belediye Meclis Üyesi Bayram Özata'nın partiden ihraç edilmesi yönündeki istem MYK'ya sunulmuştu.

MYK'nın rüşvet gerekçesiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na gönderdiği Sarıgül kuruldaki oylamada ihraç edilemeyince Baykal "YDK üyelerine de rüşvet verdi" gerekçesiyle olağanüstü kurultaya gitmiş, ihraç ancak kurultaydan sonra yenilenmiş YDK tarafından gerçekleştirilebilmişti.

Raporun "değerlendirme" ve "sonuç" bölümleri ile ayrıca yayımlanan "rüşvet belgeleri" kitapçığında ise toplam 40 binada imar yolsuzluğu yapıldığı tespit edildi.

Rüşveti kanıtlayan dört belge

Rüşveti kanıtlayan dört belgeden birinde kaçak 7 kata ruhsat için Şişli Belediyesi Başkan Vekili Rauf Akçay iş sahibinin yakını Çetin Uğurlu'dan 300 bin dolar alındığı belirtildi.

25 Aralık 2001'de 300 bin dolar alındıktan iki gün sonra 27 Aralık'ta ruhsat verildi.

Mafya ile elele!

Ayrıca inşaat mafyasıyla işbirliği yapıldı, tevdi raporunda görüleceği üzere rüşvet karşılığı inşaat sahiplerine olağanüstü rantlar temin edildi.

Ayrıca bu olaylar sonrası, Sarıgül'ün ortağı, yakın arkadaşı, hemşerisi ve Başkan Yardımcısı Bayram Özata'yı ayaklarından vuruldu.

Ayrıca Sarıgül'ün ihracına nedenler arasına kurultaydaki davranışları da eklendi;

Kurultay salonuna baskın yapar gibi girmek.

Partili Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'e fiili ve sözlü saldırıda bulunmak.

Konuşma izni verilmeden izinsiz olarak ve güç kullanarak kurultay kürsüsünü işgal etmek ve kurultay çalışmasını engellemek.

Kurultay'da olay çıkmasını tahrik etmek.

Kurultay salonunda tahribata sebep olmak.

Mustafa Sarıgül de kendisine yöneltilen suçlamalara karşı ilginç açıklamalarda bulunmuştu;

'Baykal özür dilemezse gökkubbeyi başına yıkarım'

İhraç kararının sürpriz olmadığını söyleyen Sarıgül, CHP yönetimini "cunta" diye nitelemiş ve mücadeleye sonuna kadar devam edeceğini söylemişti.

YDK üyelerinin, kendisinin ihraç edilmesi için Baykal tarafından memur olarak atandıklarını ileri süren Sarıgül, yargı kararıyla geri döneceğini de savunmuştu.

Ayrca Sarıgül kendisinden Genel Başkan'ın özür dilememesi durumunda gök kubbeyi Baykal'ın başına yıkacağını ifade etmişti.

Tüm bunların sonunda şu anda temiz siyaset ile göreve gelmeyi vaat eden Sarıgül ve kendisi için geri adım atacağını ifade eden Kılıçdaroğlu ifadelerinde ne kadar samimi tartışılır…


Mustafa Sarıgül galerisi için tıklayın
Kemal Kılıçdaroğlu elindeki Sarıgül'ün yolsuzluk dosyalarıyla poz vermiş ancak o dosyaları açıklamaktan vazgeçmişti

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgül CHP'den neden ihraç edilmişti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz