AK Parti 3. genel başkanını seçiyor

AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ardından 3. genel başkanını bugün yapılacak olağanüstü kongrede seçecek. Sabahın erken saatlerinden itibaren kongrenin yapılacağı Ankara Arena Spor Salonu'na gelmeye başlayan partililer tribünleri büyük ölçüde doldurdu. AK Partililerin erken saate rağmen tribünlerdeki coşkulu tezahüratları dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 22.5.2016 09:25 Güncelleme Tarihi: 22.5.2016 12:48
AK Parti 3. genel başkanını seçiyor

AK Parti'nin kurucu genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajı konre katılımcıları tarafından ayakta dinlendi.

AK Parti'nin 13 yıılık geçmişini ve icraatlarını anlatan video delegeler tarafından coşku ile izlendi. Videoda aday olmayacağını açıklayarak kongre karrı veren Ahmet Davutoğlu'na teşekkür edilmesi salonun tamamının alkısışını alması dikkatlerden kaçmadı.

"ANKETLERDE YÜZDE 70 ÇIKIYOR"

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür yeni Başbakan'ın az konuşan çok icraat yapan bir kişiliğe sahip olduğunu söyledi. Gür, "Terörü bitireceğine inanıyorum. Türkiye sistem soorununu halletmedikçe sorunlar tekrar ortaya çıkacaktır. Bugün bir anket yaptığımızıda en beğendiğiniz alan hagisi sorusuna verilen cevap yüzde 70'lerde ulaştırma olmaktadır. Binali Yıldırm bu alandaki başarısını eğitim, genel hizmetlere yayacağını düşünüyorum." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş kongrenin açılış konuşmasını yaptı.

"BİR ÖNCEKİ KONGREDE DE BİNALİ YILDIRIM'IN İSMİ GEÇMİŞTİ"

Akşam gazetesi yazarı Emin Pazarcı, bir önceki olağanüstü konresinde de Binali Yıldırım isminin geçtiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu kongre salonuna giriş yaptı. Partililere karanfil attı.

"AK PARTİ'DE 2001 HEYECANI VAR"

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş Kongre salonunda A Haber'e yaptığı açıklamalarda AK Parti'nin heyecanından hiçbir şey kaybetmediğini söyledi. Seçmenin kısa sürede Binali Yıldırım'ı kabullendiğinin altını çizen İhsan Aktaş, icraat üreten insanların halk tarafından sevildiğinin altını çizdi. Artık icraat üreten bir Başbakan döneminin başladığını belirten İhsan Aktaş, Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 22 yıllık uyumlu arkadaşı olduğuna da dikkat çekti.

Genel Başkan Adayı Yıldırım delegelerin fotoğraf çektirme tekliflerini de geri çevirmedi.

Binali Yıldırım eşi ile birlikte partililerle selamlaşıp karanfil atttı.

Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım kongre salonunda coşku ile karşılandı.

KONGREYE BÖYLE HAZIRLANDI

Binali Yıldırım sosyal medyadan kongreye nasıl hazırladığını takipçileri ile paylaştı.

Binali Yıldırım, genel başkanlık için tek aday olacak. Kongrede Merkez Karar Yönetim Kurulu da seçilecek. Davutoğlu, kongrede son kez 'Genel Başkan ve Başbakan' sıfatıyla konuşarak veda edecek. Davutoğlu'nun görevden ayrılma kararını açıklamasındaki gibi görevde bulunduğu dönemde yaptıklarını anlatması ve birlik mesajı vermesi bekleniyor.

6 BİN KİŞİ DAVETLİ

Kongrede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, genel başkan adayı Binali Yıldırım ve Davutoğlu'nun hayatı kısa filmlerle anlatılacak. 6 bin kişinin davet edildiği kongreye, dernek temsilcilerinin de katılması bekleniyor. 2015 yılında yapılan ve Davutoğlu'nun tek aday olduğu kongreye, yurtdışından da çok sayıda devlet başkanı ve siyasetçi davet edilmişti. Bu yıl ise yabancı devlet başkanları kongreye davet edilmedi. AK Parti, kongreye, Mısır, Bangladeş, Rusya'nın büyükelçilerinin yanı sıra '7 Haziran ve 1 Kasım seçim süreçleri ile terörle mücadele konusunda ortaya koyduğu tavır' gerekçesiyle HDP'yi davet etmedi. Kongre nedeniyleAnkara'da birçok yol gün boyu ulaşıma kapatılacak. Kongrenin yapılacağı Arena Salonu'nun etrafı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.. Salona giremeyenler için çadırlar kuruldu.SLOGAN: KUTLU YÜRÜYÜŞE DEVAM

AK Parti'nin genel başkanları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Yıldırım'ın fotoğrafları da kongre salonuna asıldı. Kongrenin ana teması 'Kutlu Yürüyüşe Devam' mesajı olacak. Yıldırım'ın konuşmasında yeni yol haritası, vaatler ve yeni reformlara ilişkin açıklamalar yapacağı bildirildi.

Yıldırım, hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından perşembe günü MGK toplantısında Başbakan olarak görev alacak.

SABAHIN ERKEN SAATLERİNDE DOLDU

Ankara Arena Spor Salonu'na gelmeye başlayan partililer tribünleri büyük ölçüde doldurdu. AK Partililerin erken saate rağmen tribünlerdeki coşkulu tezahüratları dikkat çekiyor.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti 3. genel başkanını seçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz