Enerji Bakanı Albayrak AHaber'de o geceyi anlattı

15 Temmuz FETÖ'cü hainlerin darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en yakınındaki isim olan Bakan Albayrak, o gece yaşananları AHaber canlı yayınında anlattı “Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti ve 2 rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti.”

Giriş Tarihi: 22.7.2016 17:26 Güncelleme Tarihi: 22.7.2016 17:26
Enerji Bakanı Albayrak AHaber'de o geceyi anlattı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak AHaber canlı yayınında o gece yaşananları anlatıyor...

O gece ilk olarak Başbakan ile konuştuk. Bahsettiğimiz insan Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük siyasetçisi. 2006 danıştay krizi ile başlayan bugün de başka yöntemlerle devam eden sürekli darbe girişimlerine maruz kalmış bir hükümetten bir liderden bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımız bu süreci de çok kontrollü ve sakin bir şekilde yönetti.

CUMHURBAŞKANIMIZ O GECE BESMELE ÇEKTİ VE...

Cumhurbaşkanımız o gece besmele çekti ve 2 rekat sefer namazını kıldı ve sonra o geceyi yönetti.

Birçok şey yaşadık bu süreçte ama benim aklımda kalan o gece haydi besmele deyip ve helikoptere binmemizdi.

3 TANE HELİKOPTER KEŞİF UÇUŞU YAPIYORDU

3 tane helikopter üzerimizde keşif uçuşu yapıyordu. Hasan Doğan bey de büyük bir kahramanlık gösterdi. Biz alternatifleri değerlendirdik. Hasan Bey'den o arada gerekirse sizi Yunan adalarına götürebiliriz diye bir teklif geldi ve Cumhurbaşkanımız bu duruma tepki gösterdi.

Biz Anadolu Ajansı ve TRT'ye görüntüleri ulaştırdığımızı düşünüyorduk ancak onlara ulaştıramadığımızı farkettik. Ardından Cumhurbaşkanımızın mesajı için ulusal kanallarla irtibata geçtik. İstanbul Emniyet Müdürümüz kahramanca bir duruş gösterdi.

CUMHURBAŞKANIMIZ BU KRİZİ DE DİĞERLERİ GİBİ ÇOK İYİ YÖNETTİ

Eş zamanlı birçok talimatlar verildi. Verilen bütün talimatlar liderliği ve bu liderlliğin ferasetle beslendiğini ortaya koydu. Cumhurbaşkanımız bu krizi de diğerleri gibi çok iyi yönetti.

Biz 4 tane yere alternatif oluşturduk. Uçak kalktıktan sonra Cumhurbaşkanımız nereye gideceğine karar verdi. Uçak havada belli bir süre gittikten sonra nereye gideceğini son dakika İstanbul'a gideceğini söyledi.

Liderlik riskli anlarda doğru karar verebilmek ve yönetebilmektir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu özelliğe sahip. Bunun temelinde halkın sevgisi ve desteği var.

CUMHURBAŞKANIMIZ İLK OLARAK SADECE DİNLEDİ

Cumhurbaşkanımızın darbe girişimini öğrendiğinde ilk tepkisi gayet güçlü ve sakindi. Beklenildiği gibi bir tepki vermedi sadece dinledi.

Dün ve evvelsi gün Cumhurbaşkanımız röportajlarında bahsetti. Darbe girişimi ile ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmadığını anlattı.

Tüm aile olarak gayet cesur ve rahat bir süreç geçirdik. Cenabı Allah'a hamd ediyorum bu süreci bu şekilde atlatabildiğimiz için. Buna muhatap olmakta ayrı bir muhabbet meselesi. Cumhurbaşkanımıza milyonlarca insanın muhabbeti var. Onların duasıyla atlattık.

Dün bir şehidimizin taziyesine gittik. Bir çift kahramanca kendini tankın önüne siper ediyor. Bunu yapanlar bu milletin ekmeğini yiyen insanlar bu destanı yazan hakiki millet bu millettir. Bu süreçte yaşananlar bu hainlerin ne kadar gözü dönmüş olduğunu ortaya koyuyor.

10 yıldır darbenin başka başka çeşitleriyle karşı karşıyayız. Ne kadar travmatik olursa olsun bu yaşananlar doğru ve yanlışı ayırt edebilme noktasında tüm Türkiye'ye önemli bir tecrübe..

BİRLİK VE BERABERLİK BU MİLLETİN EN BÜYÜK SİLAHI

Yeniden birlik ve beraberlik içinde olmak adına, bu virüsleri temizlemek adına bir süreç yaşıyoruz. Bugün tüm Türkiye'de yaşanan bu süreçleri anında anlayıp ve çok hızlı reaksiyon veren bir 79 milyonla karşı karşıyayız.

Tarihi bir kırılma yaşıyoruz. Bütün bunlara rağmen bunca sıkıntı içerisinde Türkiye 5 senedir Türkiye'yi akamete uğratmak adına bütün olayların içinden güçlenerek çıkıyor. Tüm Türkiye kenetlenerek güçlü bir şekilde geçiriyoruz. Birlik ve beraberlik bu milletin en büyük silahıdır.

MİLLİ DEĞİLDİR

Bugünden sonra Türkiye'de olağandışı gerçekleşebilecek herhangi bir ne olursa olsun siyaseti dizayn etmeye çalışacak herhangi bir olağandışı gelişme milli değildir.

OHAL SADECE DEVLET İÇİN UYGULANACAK

Halkın güvenliği daha hızlı tesis edilmek için uygulanacak. Sıkıyönetimle alakası yok. Hızlı karar almak ve hukuki altyapısını oluşturmak için bir adımdır. Bugün Fransa'da Amerika'da farklı saldırılardan sonra da uygulanmıştır. Zira Türkiye'de bunlarda çok daha rahat atlatılacak bir süreç olacak. Gündelik hayatı etkileyecek bir hadise değil.

İDAM CEZASI

Gittiğimiz her yerde halkımızdan ciddi bir talep var. Bunu gözardı etmemiz beklenemez. OHAL ile alakalı olsun idam cezası ile alakalı olsun tüm bu çerçevede yapılan çalışmalar halkımızla paylaşılacak. Şu anda çok yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların ardından resim daha iyi ortaya çıkacak.

TERÖRİRSTBAŞININ ALÇAK İFADELERİ

Bugüne kadar terör örgütünü yönetme noktasında ortaya ruh sağlığı yerinde olmayan ipi kimin elinde olduğu belli olmayan bu milletin içinden çıkıp bu millete bu ifadeleri kullanacak bir yapıdan bahsediyoruz. Bu haşhaşi yapı en kutsal varlığını bile satabilecek bir yapı.

BİR KUKLA İÇİN 79 MİLYONU KARŞISINA ALANLAR

Zafer destanı yazdı bu millet. Bu yapının temizlenmesi için çok yoğun bir mesai yürüteceğiz. Birileri bu yaşananlardan sonra hala bir noktada bazı şeyleri anlamamaya devam ediyorsa şunu bilmesi gerekirki 79 milyonun tamamının muhtabı olduğu yüzlerce yıl boyunca hafızalardan silemeyeceği bir olaydır. Bir kukla için 79 milyonu karşısına alıyorlarsa diyecek bir şey yoktur.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA ABD'YE GİDİYORUZ"

Önümüzdeki hafta ABD'ye ziyaret gerçekleştireceğiz. Millet olarak duruşumuzu ortaya koyacağız. Hükümet olarak gerekenin üzerinde hassasiyetle yerine getireceğiz. Adalet ve İçişleri Bakanı ABD'ey gidecek.

ÇOK ÖNEMLİ EKONOMİK GELİŞMELER GELİYOR

Çok önemli maddeler önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Çok önemli adımlar atılacak. Türkiye gaza basmaya hazır. Dövizdeki dalgalanmalar borsadaki dalgalanmalar kısa vadeli dalgalanmalardır. Siz makro ve mikro aralarındaki verilere baktığınızda sürdürebilir durumlara bakarsınız. Bu tip krizler her zaman olmuştur. Önemli olan mali disiplinden taviz verip vermediğinizdir. Ekonomi ve enerji politikaları ile ilgili duruşunuzu devam ettirmeniz önemli. Bu anlamda kayıp noktasında hiçbir duraklama yok. Hem yerli hem yabancı yatırımcı için kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın.

HİÇBİR OYUNA GELMİYORUZ

Sosyal medya üzerinden yaratılan hiçbir oyuna gelmiyoruz. Maskeli birilerinin ulaştırdığı haberlere itibar etmeden Türkiye'nin bu gün dünden daha güçlü olduğunu güçlü bir lidere sahip olduğunu bilip rahat edeceğiz.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Bakanı Albayrak AHaber'de o geceyi anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz