Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da doğdu, dünya markası oldu

Giriş Tarihi: 3.1.2013

Kadın giyiminde marka olan Seçil, adını dünyaya duyurdu. Türkiye genelinde 17 mağazası bulunan firma, 15 ülkeye ihracat yapıyor. Ukrayna'da 30 mağazaya ulaşan Seçil'in yeni hedef pazarı Fransa

Ankara'da tekstil sektöründe 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Seçil Giyim, adını dünyaya duyurmayı başardı. Türkiye'nin farklı illerinde 17 mağazası bulunan firma, şu anda 15'e yakın ülkeye ürünlerini satıyor. Mağazacılık faaliyetlerini yurtdışına da taşıyan Seçil'in Ukrayna'da 30'a yakın mağazası bulunuyor. Firmanın yeni hedefi ise Fransa'da mağazalar açmak. Seçil Giyim'in sahibi Faik Güngör, "Tekstilin tozuyla büyüdüğümüz için bu sektörden kopmamız mümkün değil. Bu belki de dünyanın en zor işlerinden birisi. Çünkü emek yoğun bir sektör. Ama işimizi çok seviyoruz" dedi.

90 METREKAREDE BAŞLADI

Kadın giyim ve abiyede yarattığı modeller ve kalitesiyle adından söz ettiren Seçil Giyim'in tekstil sektörüne girişi 1981'e kadar uzanıyor. Ankara Bala doğumlu olan Faik Güngör, 5 yıl boyunca Türkiye'nin farklı illerinde Fransızca öğretmenliği yaptıktan sonra tekstil sektörüne girmeye karar verdi. 4.5 yıl kuzeninden işin inceliklerini öğrenen Güngör, 1981 yılında Kızılay Demirtepe'de Seçil Giyim'in ilk mağazasını açtı. Yaklaşık 10 kişiyle 90 metrekarelik bir atölyede başlayan tekstil yolculuğu, ilerleyen yıllarda işlerin daha da büyümesiyle farklı bir boyut kazandı. 1990'lı yıllarda sektörde adını duyurmaya başlayan Seçil, 2000 yılında Balgat'taki 10 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikasına taşındı. Kadın giyimde başarısını kanıtlayan Seçil, abiye ve bay-bayan genç grupta da iddialı işlere imza attı. 2002 yılında Ukrayna ve Tataristan'da mağazalar açan firma, ilerleyen yıllarda büyümesini sürdü. Seçil'in şu anda Ukrayna'da 30 mağazası bulunuyor. İhracatla da başarısını katlayan firma, Doğu Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 15'e yakın ülkeye ürünlerini gönderiyor. Firma, fasonlarla birlikte 1400 kişiye istihdam yaratıyor.

HEDEF 40 MAĞAZAYA ULAŞMAK
Seçil
Giyim'in sahibi Faik Güngör, 2004 yılından bu yana mağazacılık sistemini uygulamaya koyduklarını belirterek, Ankara başta olmak üzere İstanbul, Gaziantep, Aksaray, Mardin, Adıyaman ve Çorum'un da aralarında bulunduğu farklı illerde 17 mağazaya ulaştıklarını bildirdi. 2017 yılına kadar mağaza sayısını en az 40'a ulaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Güngör, "Ben tekstilin tozuyla büyüdüm. Bu yüzden bu işten kopmam mümkün değil. Tekstil dünyanın en zor işlerinden biri. Çünkü emek yoğun çalışıyorsunuz. Ama işimizi çok seviyoruz ve her geçen gün kendimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz" dedi.


ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da doğdu, dünya markası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN