Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne zih Allıoğlu: ÖTV satışlara zarar veriyor

Ankara'da otomotiv sektörünün öncü isimlerinden Göral Otomotiv'in sahibi Nezih Allıoğlu, hem iş hem de özel hayatını anlattı. Allıoğlu, "Herkes mutlaka sivil toplum kuruluşlarında yer almalı" diyor

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Otomotiv sektöründe adından sıkça söz ettiren Göral Otomotiv'in sahibi Nezih Allıoğlu, yıllardır ailesinin emek verdiği mesleği sürdürüyor. Ailesi Renault marka otomobil satışıyla uğraşan Allıoğlu, üniversiteyi bitirdikten sonra Opel yetkili satıcısı olarak başladığı ticaret hayatında önemli başarılara imza attı. İşadamı, herkesin mutlaka bir sivil toplum kuruluşuna üye olması gerektiğini düşünüyor.
Bize kendinizden bahseder misiniz?
1966 Yozgat doğumluyum. Gazi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Evliyim, bu yıl liseye başlayan Kaan adında bir oğlum var.
İş hayatına girişiniz nasıl oldu?
Üniversiteyi
bitirdikten sonra 1 yıl İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda brokerlık yaptım. Daha sonra Ankara'ya dönerek, Dikmen'de Opel yetkili satıcısı olarak ticaret hayatına başladım.
Neden otomobil satışı, başka bir iş değil?
Ailemizin Yozgat'ta 1969 yılında temelini attığı bir Renault marka otomobil satış işimiz vardı. Sektör bana yabancı değildi. Bu nedenle ben de bu alanda ticaret yapmak istedim. 1993'te Göral Otomotiv'i kurduk.
Göral otomotiv ne tür araçlar satıyor?
Biz Peugeot yetkili bayisiyiz. Hem binek hem de ticari araç satışının yanı sıra servis hizmeti veriyoruz. Boya, kaporta, yedek parça, lastik, boya koruma, kiralık araç ve ikinci el hizmeti, yedek parça tedarikçiliği yapıyoruz. Bir de sigorta acenteliğimiz var.
Bu kadar işi kaç kişi ile yapıyorsunuz, hepsi aynı yerde mi?
Bünyemizde 250 çalışan var. Konya Yolu'nda Göral Plaza'da hizmet veriyoruz. Burada büyük bir showroom, sigorta firmalarımız, ikinci el satış ve servisimiz bulunuyor. Beştepe'de de bir satış mağazamız mevcut.
Türkiye'de otomotiv sektörünün büyümesi nasıl?
Ülkemizde 2013 yılında 2012'ye oranla yüzde 10-15'lik bir artış hedefleniyor. 2011'in üstüne çıkacağı tahmin ediliyor. Pazarın 900 binlik bir satışla kapanması bekleniyor. Tabi burada faiz, döviz politikalarıyla dövizdeki dalgalanma çok etkili. Faizler şu anda yüzde 0.85 seviyelerinde. Bu biraz daha geriye giderse otomotiv satışlarında ciddi bir artış gerçekleşir.
Otomobil satışları yıl sonunda neden artıyor?
Her üretici ya da distribütör firmanın yıllık hedefleri var. Bu hedefleri tutturmak için de artık son şans aralık ayı. Firmalar bu nedenle her türlü reklam ve kampanyayı bu ayda fazlasıyla yapıyor. Bu da satışın artmasına neden oluyor.
Daha çok hangi sınıf otomobil satıyorsunuz?
Şirketler genellikle yıl sonunda alım gerçekleştiriyor. Bu nedenle ekim ayından sonra ticari satışlarımız artıyor. Onun haricinde her çeşit binek ve ticari aracı yıl içerisinde satıyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ne zih Allıoğlu: ÖTV satışlara zarar veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN