Dev yeraltı barajı

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Elmadağ'ın su sorunu çözüldü. Melih Gökçek, "Türkiye'nin içme suyu temini amaçlı en büyük kapasiteli yeraltı barajını ASKİ inşa etti" diye konuştu

Ankaralılar'ın sağlıklı, kaliteli ve tertemiz içme suyu tüketebilmeleri için çalışan Büyükşehir Belediyesi, Elmadağ'da su sorununu çözüme kavuşturdu.

ASKİ İNŞA ETTİ
Büyükşehir Belediyesi, Elmadağ'da içme suyu amaçlı en büyük yer altı barajını hayata geçirerek bir ilke imza attı. İlçenin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak barajın yarısı yerin 14 metre altında inşa edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Barajımız 2.5 milyon metreküp su tutma rezervine sahip. Türkiye'nin içme suyu temini amaçlı en büyük kapasiteli yeraltı barajı. ASKİ'nin kendi imkanlarıyla yaptığı bu baraj, Kargalı Deresi'nden gelen suyu depoluyor" dedi.

'TASARRUF SAĞLANDI'
Yurt dışında gelişmiş ülkelerde kullanılan yer altı barajının Türkiye'de sınırlı sayıda bulunduğunu anlatan Gökçek, "Bu baraj sayesinde yerin 14 metre altında Kargalı Deresi'nin suyunu tutacağız. Su, yeraltında toprak gözenekleri içinde tutulduğu için buharlaşma düzeyi oldukça düşük. Ayrıca su toprağın içinde süzülerek baraja ulaştığı için kalitesi daha yüksek oluyor. Yeni sistem sayesinde Elmadağ'da elektrik enerjisinden de yıllık 1.5 milyon TL tasarruf sağlandı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev yeraltı barajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN