Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollywood'luk usta

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Hollywood filmleri için yemeni hazırlayan ve dünyaca ünlü aktörden övgü alan Türk yemeni ustaları, bu mesleğin eskisi kadar bilinmediğini söyledi

Doğu'da köşerklik olarak bilinen yemeni ustaları yok olmaya başladı. Mehmet Sağır Ekmekçi, yemeni ve çarık yapımın azaldığı bugünlerde, mesleği devam ettirmeye çalışıyor. 80 yaşında olmasına rağmen O, her gün bir yemeni veya çarık yapıyor. 68 yıldır mesleğin içinde olan Ekmekçi, köşkerliği hala çok severek yapıyor ve geleneğin devam etmesini istiyor.

"BU MESLEK SABIR İŞİ"
Mehmet Usta, köşerkliğe 12 yaşında, doğup büyüdüğü Kilis'te başlamış. Yıllarını bu mesleğe veren Ekmekçi, yeni neslin de yemeni ustalığını öğrenmesini ve devam ettirmesini istiyor. Ancak çok az kişinin bu işle ilgilendiğini, ilgilenenlerin de bir süre sonra bıraktıklarını söyleyen Ekmekçi, "Köşerklik sabır işi. Bu işte en az 10 yıl kalfalık yapmanız gerekiyor. Ben öğretmek istiyorum. Ancak öğretecek kişi bulamıyorum. Böyle devam ederse yakın zamanda bu meslek ölür" diyor.

600 YIL ÖNCESİNE DAYANIYOR

Tarihi 600 yıl öncesine dayanan köşerklik hakkında bilgi veren Mehmet Usta, şöyle konuştu: "Köşerklik Anadolu'ya bir Yemen'li tarafından getirilmiş. Bu kişi Güneydoğu halkına bu işi öğretmiş. Bu nedenle adı yemeni olarak kalmış. Ben bu işe başladığımda Kilis'te 200 yemeni ustası vardı. Şu an sadece bu işi yapan benim."

Brad Pitt'ten teşekkür
Mehmet Usta beraber çalıştığı, kendi gibi köşerklik yapan Orhan Çakıroğlu ile birlikte yerli yabancı birçok sinema filminin de yemenilerini hazırlıyor. Bu filmlerden bazıları Harry Potter, Truva, Eragon. Brad Pitt'in Truva filminde kullandığı ünlü çizmeler Mehmet ve Orhan ustaların elinden çıktı. Brad Pitt ise her iki ustaya teşekkür mektubu yollayarak çarıkları çok beğendiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollywood'luk usta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN