Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da kendimizi evimizde hissediyoruz

ABD'li caz grubu Pink Martini, 26 Eylül'de Başkent'e konuk olacak. Grubun piyanisti Thomas Lauderdale, geçen yıl verdikleri konseri unutamadıklarını dile getirdi

Dünyanın birçok ülkesinde sıkıntılı ve zor zamanlar yaşanırken yüzümüzü mutluluğa dönebilmek gittikçe zorlaşıyor. Tam da böyle bir zamanda biraz moral desteğine ve şarkılara ihtiyacımız varken yıllardır farklı dillerde şarkılarla dinleyenleri hep keyiflendiren ABD'li caz grubu Pink Martini, "Get Happy" albümüyle ve şarkılarıyla adeta içimizde rengarenk balonlar uçuruyor. İlk olarak ünlü Charlie Chaplin şarkısı "Smile" için yaptıkları kayıtla albümün pozitif mesajını daha en başından veren ekip, yeni albümlerini 24 Eylül'de piyasaya çıkarır çıkarmaz Türkiye'de olacak.

GEÇEN YILDAN AKILDA KALANLAR
26 Eylül'de ATO Congresium Ankara'da, 27 Eylül'de İstanbul Kongre Merkezi'nde sahne alacak ve yeni şarkılarını Türkiye'de ilk kez söyleyecek grubun "beyni" ve piyanisti Thomas Lauderdale ile Ankara konseri öncesi yeni albümlerini, şarkılarını ve son Ankara ziyaretlerinden aklında kalanları sorduk. Lauderdale, "Ankara, bize mucize sundu" diyerek geçen yıl Vişnelik'te verdikleri konserle ilgili detayları anlattı.
Pink Martini olarak 20 yıldır bir aradasınız, peki böylesine uzun bir zaman birlikteliğinizi sürdürebilmenizin sırrı nedir?
Artık kocaman bir aile gibi olduk, hatta son albümümüzde sahnede defalarca birlikte oldukları halde tüm ekiple herkesin aynı anda aynı albümde kaydı da oldu. Kimi zaman sorunlar yaşıyoruz ama çoğunlukla turnelerde farklı ülkelerdeki ailelerimizi ziyaret ediyormuşuz gibi oluyor, bunu özellikle Ankara ve İstanbul'da ve Atina'da yaşıyoruz, sanırım seyirci de bunu hissediyor ve seviyor.

GÜZEL MELODİLER UMUT VERİYOR
Tıpkı son albümünüzün adını veren "Get Happy" şarkısı gibi şarkıların bütününde de bir "mutlu ol" mesajı var gibi geliyor. Hem albüm kapağında rengarenk balonlarla da bu mesaj güçleniyor, en çok ihtiyacımız olan mesajlardan biri değil mi?
Kapakta China'nın oğlu balonlarla ekipte de hepimize umut veren bir anı bırakmış oldu, hem şarkıların da en güzel tarafı bu, çünkü güzel melodiler umut veriyor. Özellikle de dünyada hemen her ülkede çok sıkıntılı tablolar yaşanıyorken duyarlı hiç kimsenin keyfini sürdürmesi pek kolay değil. Bu yüzden de şarkılara çok ihtiyacımız var. Pink Martini olarak da peşinde olduğumuz tüm dillerde keyiflenmek için yeni albüm için fotoğraf çekimlerinde rengarenk balonların arasındaydık.

YAĞMUR YAĞMADI, MUCİZE YAŞANDI
Geçen yıl da Ankara'da çok güzel bir yeşil alanda, Vişnelik'te konser vermiştiniz. Peki, Ankara'ya dair aklınızda kalanlar neler?
Sabah çok bulutlu bir havaya uyanmıştık, provalardan önce bütün ekipte 'Yağmur yağar mı acaba? endişesi vardı. Konserden yaklaşık 1 saat önce hava inanılmaz bir yaz havası oldu. Ankara'nın en çok bu güzel mucizesini hatırlıyorum.
Ankara'nın çim amfisi size Pink Martini'nin doğduğu Oregon'u az da olsa hatırlattı mı?
Ankara'daki konser alanı da çim amfi alanıydı. Zaten bu yüzden yağmur endişesi yaşamıştık ama Ankara'nın seyircisiyle de tıpkı İstanbul seyircisiyle olduğu gibi müthiş bir bağımız var, bu yüzden kendimizi evimizde hissediyoruz. ATO Congresium Ankara'da da seyirciyle yeni şarkılarımızı paylaşırken zaten bambaşka yerlerde olacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da kendimizi evimizde hissediyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN