Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cildinizi kışa hazırlayın

Türk Dermatoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Nilsel İlter, soğuk havalarda görülen cilt kuruluğunu önlemek için sıcak su yerine ılık su kullanımını önerdi

Soğuk havalarda cildin nemini kaybetmesi ve pul pul dökülmesi kaçınılmazdır. Oysa uygulanacak birkaç yöntemle kışın da canlı bir cilde sahip olunması hiç de zor değil. Türk Dermatoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Nilsel İlter, soğuk havalarda görülen ve cildin pul pul dökülmesine sebep olan cilt kuruluğunun en sık karşılaşılan sorunlardan biri olduğuna dikkat çekiyor. Prof. Dr. İlter, cilt kuruluğundan kurtulmak için aşırı sıcak su ile yıkanmak yerine ılık su tercih edilmesi ve 15 dakikadan fazla duş alınmaması gerektiğini önerdi. İlter, banyodan sonra cilde uygun bir nemlendirici sürmenin de faydalı olacağını kaydetti. Özellikle dengesiz beslenmenin cildin yenilenme hızını yavaşlattığını belirten Prof. Dr. Nilsel İlter, bu durumda cilt içinde nemi bol genç hücreler yerine nemi az yaşlı hücrelerin belirdiğini söyledi. Prof. Dr. Nilsel İlter cildin ihtiyacı olan vitaminleri karşılayabilmek için vitamin oranı yüksek meyve ve sebzelerin yer aldığı dengeli bir beslenmenin yanı sıra su tüketiminin de yeterli miktarda olmasına dikkat edilmesini, fazla içilen suyun cildin nemine katkısının sınırlı olduğunu, asıl cilt nemlendirmesinin dışarıdan ve uygun ürünlerle yapılması gerektiğini vurguladı.

'Makyajla uyumayın'

Prof. Dr. Nilsel İlter daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilmek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Cildinizi mutlaka düzenli olarak uygun bir temizleyici ile aşırı kurutmadan temizleyin, makyajla uyumayın. Her mevsimde ve her gün güneş koruyucu ürün kullanımına dikkat edin. Cilde uygun makyaj ürünlerinin kullanılmasına özen gösterin, bu konuda mümkünse bir dermatoloji uzmanına danışın. Fondöten ve pudra kullanımını en aza indirin. Ateşli hastalıklar, spor yapma ile ilişkili, zayıflama programları sırasında dermatoloji uzmanının görüşlerini alın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cildinizi kışa hazırlayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN