Çubuk'un 'altı üstüne' geldi

Altyapı çalışmalarına hasret olan Çubuk'ta verilen hizmetler, bu yöndeki eksikliği giderdi. Belediye Başkanı Lokman Özden, "Çubuk'un altını üstüne getirdik. Burası, 'Kuzeyin Parlayan Yıldızı' olacak" dedi

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Cennetten bir parça' olan Karagöl'ü sınırlarında barındıran, doğal güzellikleriyle Başkentliler'in özellikle hafta sonları uğrak mekanı haline gelen ve yöresel lezzetleri ile turşusuyla yurtdışında dahi tanınan "Kuzeyin Parlayan Yıldızı" Çubuk, her geçen gün metropol olmaya adım adım yaklaşıyor. İlçenin en büyük ihtiyacının altyapı olduğunu ve bunu görev süresinde tamamladıklarını anlatan Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, ilçeyi, eğitimin, sağlık turizminin, organik tarımın, hayvancılığın, tarıma dayalı sanayinin, lojistik servis alanlarının merkezleri haline getirmek istiyor. Özden, "Çubuk, benim için bir sevda" diyor. Özden, 5 yıllık görev süresinde hangi çalışmalara imza attığını ve hayallerini SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık'a Karagöl manzarasında anlattı. İşte, her gün gelişen Çubuk için yapılanlar…

Göreve başladığınızda Çubuk ile ilgili öncelikle yapılmasını istediğiniz ne vardı? Görev süreniz boyunca bu düşüncenizi gerçekleştirdiniz mi?
İlçemiz 1902 yılında ilçe olmasına ve Türkiye'nin başkentine çok yakın olmasına rağmen Ankara'daki ve ülkemizdeki gelişmelerden çok fazla yararlanamamış. Göreve gelir gelmez öncelikli işimiz altyapı oldu. Merkezden başlayarak ilçemizi adeta yeniden inşa edercesine tüm altyapı tesisatlarının değiştirilmesi sağlandı. Pissu, yağmur suyu, içme suyu, doğalgaz, enerji hattı, aydınlatma direkleri ve haberleşme hatlarının büyük bir kısmı yenilendi. Önceliklerimizden bir diğeri ise Çubuk Ankara Yolu'ydu. Yaptığımız girişimler sonucunda Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Çubuk Ankara Yolu, 6 şeritli Avrupa standartlarında otoyol konforunda bir yol olarak hizmete girdi.

BÜYÜYEN İLÇE
Toplam uzunluğu 18 kilometre olan yol, aydınlatması, yağmur suyu, yeşillendirilmiş orta refüjü, kaldırımları ve sinyalizasyonu ile ilçemizin yeni yüzü oldu. İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüzü teknik personel açısından güçlendirirken, imarı olmayan mahallelerimizde de imar çalışmalarımız devam ettik. Merkez mahallelerimizde imar ve imar revizyon çalışmalarımız tamamlanırken, Güldarpı, Yenice, Sünlü, Ömercik, Yazır, Kargın, Taşpınar, Esenboğa, Dumlupınar, Ağılcık, Aşağı Çavundur, Gökçedere, Kızılca ve Melikşah mahallerimizde ise imar çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Ankara'nın tüm ilçelerinden müteahhitler ilçemize akın etti. Ankara'nın en istikrarlı büyüyen ilçesi olduk. Yeşil Çubuk Parkı ile Çubuk 2 Barajı'nın arasında kalan yaklaşık 330 hektarlık alanda 'Yeşil Vadi' rekreasyon projesini hayata geçirdik. Etap etap hayata geçireceğimiz projenin 1. etap çalışması devam ediyor. 2 Bilgi Evi ve 1 Gençlik Merkezi açılırken, açılan yeni okullar ve meslek edindirme kurslarıyla da eğitime tam destek veriyoruz. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, hem bizim azim ve kararlılıkla mücadele etmemiz hem de 7'den 77'iye tüm ilçe halkımızın büyük gayretleriyle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleriyle ilçemizde kuruldu. Üniversitenin ilçemizde kuruluyor olması bin yıllık geleceği olan bir yatırımdır. Bu yatırımla Çubuk'un makus talihi de değişecek. Artık Çubuk bir üniversite kenti oluyor. ANKA Teknoloji Üniversitesi de ilçemizde kurulacak.

TERMAL SU ÇALIŞMASI
İlçemizin yeraltı kaynaklarından da maksimum derecede yararlanmak istiyoruz. Bunun için Özlüce Köyümüzde MTA tarafından çıkartılan termal suyun fizibilite çalışmalarını yaparak ihaleyle suyun kullanımını satın aldık. Özellikle Ankara'yı Sağlık Turizminin de Başkenti yapmak isteyen Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın projeleri doğrultusunda ilçemizde kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliğinde termal suyu sağlık turizmine kazandırmayı amaçlıyoruz.

KÜLTÜR MERKEZİ HAYALİ
Çubuk ile ilgili en büyük hayaliniz nedir?

İlçemizi, tarih, turizm ve eğitimle bütünleşmiş, metropolün en çok tercih edilen üniversite şehri haline getirmek istiyoruz. Altyapısını oluşturmaya çalıştığımız Çubuk, yakın bir gelecekte sağlık turizminin, organik tarımın, hayvancılığın, tarıma dayalı sanayinin, lojistik servis alanlarının merkezleri konumuna gelecek. En büyük hayalimiz büyüyen kuzeyin yıldızı Çubuk'ta ilçe halkımızın refah seviyesini yükseltmek.
Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı?
Bu dönem ilçemize büyük bir kültür merkezi yapmak istiyorduk. Bazı nedenlerden dolayı henüz gerçekleştiremedik. Ancak bununda altyapısını, projesini hazırladık. Yakında projemi de hayata geçireceğiz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk'un 'altı üstüne' geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN