Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sincan, Anadolu'dur'

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ilçeyi, Türkiye'nin küçük bir modeli olarak görüyor ve ekliyor: "Sincan, vefadır ve bizim için bir mesuliyettir"

Giriş Tarihi: 30.10.2013
"Şehir gelişirken düzgün ve doğru gelişmesi gerek" fikrinden yola çıkarak çalışmalarını sürdüren Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ilçenin, Anadolu'nun küçük bir modeli olduğunu dile getiriyor. Yerel seçim öncesinde aday adaylığı için yeniden başvuran Tuna, Sincan'ın kendileri için bir mesuliyet olduğunun altını çizerek, "Sincan, vefadır, erdemdir, merhamettir, samimiyettir" diyor. Yıllardır Ankara'nın kanayan yarası Ankara Çayı'nın ıslahı için Devlet Su İşleri ve Büyükşehir Belediyesi ile ortak proje yürüten ve çayı 'mezbele' halinden kurtaran Tuna, "Çay ıslah edilmeseydi, Sincan iki kez sular altında kalırdı" diyor. İşte Tuna'nın ilçe için düşündükleri ve hayata geçirdikleri…


Göreve başladığınızda Sincan ile ilgili öncelikle yapılmasını istediğiniz ne vardı? Görev süreniz boyunca bu düşüncenizi gerçekleştirdiniz mi?
Göreve geldiğimizde öncelikli olarak kısa orta uzun vade de yapılması gereken işleri süratle belirleyerek bir çeşit hizmet eylem planı ve programı hazırladık. Günün şartlarına göre zaman zaman güncelleyerek geliştirip revize ettiğimiz hizmet programımız bize ne yapacağımız konusunda rehberlik etti. Bu konuda en büyük desteğimiz ve ilham kaynağımız halkın talepleri oldu. Hep doğru zamanda doğru işleri yaptık. Biz ne yapacağımızdan çok şehrin ve insanımızın neye ihtiyacı olduğu sorusunu kendimize sorduk. Bunun en güzel örneklerinden birisi de eski pazar pazarına yaptığımız kent meydanı ve otopark projesidir. Bölge esnafı ve vatandaşlarla yaptığımız anket ve araştırma alışmalarında yüzde seksenlere varan ekseriyetle ilgili yerin otopark ve rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesi yönünde çıktı. Bu bakımda şehir meydanı projemiz katılımcı belediyeciliğin en güzel örneklerinden biri sayılabilir. Hükümetimizin ilgili diğer kurumlarıyla da iş ve güç birliği yaparak Ankara Çayı'ndan, Şehir Meydanı'na, siloların bulunduğu bölgenin dönüşümünden Belören Dağına, bağlantı yollarından, kentsel yenilenmeye, Yenikent Banliyö Hattı'ndan, yüzlerce parka ve benzeri daha onlarca proje gibi yaptığımız ve planladığımız her şey bu soruya cevap niteliğinde.

Hayırla anılmak isteriz
Gelecekte hangi projenizle anılmak istersiniz?
Sincan için düşündüğümüz büyük ölçekli projeler bir den fazladır ve bunun takdirini milletimiz yapacak. Lakin bizim için bir veya birçok proje ile anılmak gibi bir kaygı yoktur. Biz hayırla anılmaktan başkasını dilemeyiz. Bu da tatbiki adaletli ve dürüst olmakla ve işinizi iyi yapmakla alakalı bir durumdur. Bu zaten bizim hizmet parolamızdır "şeffaflık dürüstlük ve adalet" bu ilkelerle hizmet etmek ve insanımızın hayır dualarına talip olarak çalışmak bizim ölçümüzdür. Biz bunu önemseriz ve bununla anılmak isteriz.

ÇAY, PIRIL PIRIL
Sincan'da bugüne kadar yapılmış en geniş çaplı çalışma çalışmanız nedir?
Şehirler de canlı organizmalar gibi ihtiyaçları değişen ve zamanla çeşitlenen yapılardır. Belediye olarak bizim görevimiz Başlangıçta da belirttiğim gibi bu ihtiyaçları önem sırasına koymak ve o sırayla insanımızın hizmetine sunmaktır. Bu kapsamda Ankara Çayı'nın çevreye ve yaklaşık 500 bin insanımızın hayat standardına olan direkt olumsuz etkisinin acilen bertaraf edilmesi gerekiyordu. Etkilediği nüfus ve işin büyüklüğü açısından Sincan tarihinin en büyük bütçeli ve en zor işi diyebileceğimiz bu çalışma Devlet Su İşleri ve Büyükşehir Belediyesi'nin de içinde olduğu kurumlar arası işbirliğiyle Sincanımıza kazandırıldı.

HERKESLE GÖRÜŞÜYORUZ
Her kesimden takdir aldığınıza inanıyor musunuz?
Sincan'da yaşayan herkes bize ulaşıp sorununu anlatabiliyor ve bir şekilde iletişim kuruyor. Belediyemizin internet sayfasından elektronik posta yoluyla ya da belediyeye gelerek veya ziyaretlerimiz esnasında yüz yüze şimdiye kadar her hafta onlarca hatta bazen yüzlerce toplumun farklı kesimlerinden çok çok olumlu dönüşler aldık bu durum anket ve kamuoyu araştırmalarımızda da fazlasıyla kendini gösteriyor.

MARKA DEĞERİ ARTACAK
Sincan'ın en büyük ihtiyacının ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Bana göre Sincan çok çok özel bir yer. Özelliği, ülkemizin küçük bir modeli gibi olması. 81 vilayetimizden insanımızın yaşadığı bir yer olan Sincan'ımız bu özelliğiyle ihtiyaçları bakımından da ülkemizin bir kopyası sayılır. Yüksek göç ve hızlı büyümeye bağlı olarak büyük şehirlerimizde baş gösteren her türlü sorun az veya çok bizim de sorunumuz. Mesela bunların başında gelen trafik ve ulaşım sorunları Sincan için de konuşulabilir. Lakin yaptığımız çalışmalarla beraber Sincan'ımıza kazandırdığımız üst geçitler ve yeni açılan yollar ve en önemlisi yakın gelecek için planladığımız bağlantı yollarımız. Sincan'ımızı diğer benzeri durumdaki megapollerden çok farklı bir konuma taşıyacak. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Sincan'ın yakın geleceği benzer şehirlerden çok daha iyi olacak. Sincan'ın on yıllar sonrası için projeler geliştirdik. Sadece bağlantı yollarımız ve kentsel yenilenmemiz tamamlandığında bile Sincan bambaşka bir şehir olacak. Bunlar hayal değil çok yakın geleceğin Sincan'ından bahsediyoruz. Marka ve yatırım değeri çok daha yüksek bir şehir olacak olan Sincan, çok uzakta değil. Bunun için bütün hazırlıklarımız tamamdır. Ve bir bakıma geri sayım başlamıştır… Hükümetimiz ve ilgili kurumlarının da dâhil olduğu ve planlamasını yaptığımız metro, bağlantı yollarımız, Yenikent'e banliyö hattı ve kentsel yenilenme gibi çalışmalar Sincan için tam bir atılım ve sıçrama olacak.

Akılcı ve sağlam projeler hazır
Sincan ile ilgili en büyük hayaliniz nedir?
Geleceğini tasarlamaya çalıştığımız ve planladığımız şehrimiz çok daha yüksek standartlara sahip olacak bunu umut ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Mutlaka bir hayalden bahsetmemiz gerekecekse teşhisini koyduğumuz ve uzun vadeli planlamalarımız içinde çözümlerini sunduğumuz hizmetlerin Sincanımız'da tamamlanarak insanımızın hizmetine sunulduğunu düşünmekten bahsedebiliriz Bizim hizmet için yol haritamız şu başlıklar altında ifade edilebilir: 1-Acil orta ve uzun vadeli ihtiyaçları belirleme 2-Etüt ve planlama 3- Kaynakların en verimli ve uygun kullanımı ile aciliyet ve öncelikli ihtiyaç sırasına göre uygulama.
Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı?
Biz ülkemizin ve ilçemizin imkanları paralelinde değişen şehir trendlerini yakından takıp ederek, aciliyet ve ihtiyaç sırasına göre planladığımız ve sıraya koyduğumuz projeleri takip ediyoruz. Ve planlanandan daha kısa sürede insanımızın ve şehrimizin hizmetine sunmanın gayretindeyiz. Hizmet üretmekte takip ettiğimiz yol kısaca şudur imkânların izin verdiği ölçülerde akılcı ve sağlam projelerle ilçenin yakın orta ve uzak ölçekli bütün ihtiyaçlarının karşılanması.

Burada vefa ve samimiyet var
Sincan benim için…… boşluğu tamamlar mısınız?
En kısa ve öz tarifiyle Sincan delilince aklıma öncelikle Türkiye geliyor onun küçük bir modeli… Yani Sincan Anadolu'dur, Anadolu insanının çağları aşıp gelen nesiller boyu devam eden, asil ve soylu bütün davranış özellikleri Sincan'da her köşe başında karşınıza çıkar. Sincan vefadır, erdemdir, merhamettir, sıcaklıktır, içtenliktir, samimiyettir ve tabi bunlara bağlı olarak da bizim için büyük bir mesuliyettir Sincan…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sincan, Anadolu'dur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN